W tym roku przedsiębiorstwo obchodzi rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji organizowane są imprezy (...)

W tym roku przedsiębiorstwo obchodzi rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji organizowane są imprezy masowe. W obchodach uczestniczyć będą pracownicy oraz członkowie ich rodzin (również dzieci do lat 18). Przed zamówieniem autokaru orientacyjnie ustalana jest liczba chętnych na wyjazd, w praktyce jednak nie wszyscy, którzy zadeklarowali wyjazd w nim uczestniczą. W autokarze są również wolne miejsca. Przewoźnik obciąża nas kosztem wynikającym z przejechanych kilometrów. Prosimy o wyjaśnienie:
Czy koszt wyjazdu doliczać pracownikowi do dochodu podlegającemu podatkowi od osób fizycznych, w przypadku gdy dochód ten podlega opodatkowaniu jak ustalić koszt na jedną osobę:
a) koszt ogółem przez liczbę miejsc w autokarze, czy też
b) koszt ogółem przez liczbę uczestników,
c) czy można zastosować zwolnienie podatkowe dzieci i młodzieży do lat 18?

W odpowiedzi na wniosek, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przasnyszu uprzejmie informuje i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w toku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Porady prawne

Jak wynika z przedstawionego w Waszym pytaniu stanu rzeczy Zakład będzie organizował dla pracowników i ich rodzin wyjazd na imprezy masowe związane z rocznicą jego istnienia. Uregulowania zawarte w ustawie pozwalają uznać, że nie można zaliczyć do przychodów pracownika takich świadczeń, które nie są imienne skierowane do konkretnego pracownika i nie jest możliwe określenia wartości świadczenia przypadającego na danego pracownika. Nie stanowi również przychodu pracownika świadczenia sfinansowane z Funduszu świadczeń socjalnych, które nie może być przypisane konkretnej osobie. Natomiast żaden z przepisów ustawy nie zwalnia od podatku świadczeń tylko z tego powodu, że pracodawca zapłacił za te świadczenia na podstawie zbiorczej faktury.

Jeżeli jednak impreza będzie dostępna dla wszystkich chętnych bez imiennego kierowania świadczeń, i nie ma możliwości ustalenia, jaka konkretnie kwota przypada na konkretnego podatnika, w takiej sytuacji przychodu w ogóle się nie ustala.

Jednocześnie, jeżeli w przypadku zorganizowania wyjazdu lub imprezy będzie możliwość sporządzenia imiennej listy uczestników i ustalenia wysokości świadczeń przypadającej na każdego z pracowników, należy zaliczyć powyższe świadczenia do przychodów pracowników. Fakt zaliczenia powyższych świadczeń do przychodów nie musi automatycznie oznaczać ich opodatkowania podatkiem dochodowym. W myśl art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych otrzymanych przez pracownika- do wysokości 380 zł. łącznie w roku podatkowym, które zostały sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy Związków Zawodowych ( z tym , że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi ).

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt. 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo ? sanatoryjnych, rehabilitacyjno ? szkoleniowych i leczniczo ? opiekuńczych oraz związanych z wypoczynkiem i pobytem na leczeniu ? dzieci i młodzieży do lat 18:z Funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, niezależnie od ich wysokości, z innych źródeł do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika