1. Czy w świetle art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług prezydent (...)

1. Czy w świetle art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług prezydent miasta, jako organ władzy publicznej, orzekając o zwrocie nieruchomości na rzecz osób fizycznych ( art. 136, 137 i 140 ustawy o gospodarce nieruchomościami), zobowiązany będzie do opodatkowania stawką podatku VAT kwoty odszkodowania ustalonego przez rzeczoznawcę majątkowego, należnego z tytułu zwrotu tej nieruchomosci. Czy w takim przypadku wartość odszkodowania ustalona przez rzeczoznawcę zawiera podatek VAT, czy też w momencie zwrotu nieruchomości kwota ta powinna zostać powiększona o wartość podatku?
2. Sprzedaż jakich gruntów gminnych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
3. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT transakcja oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gminnych lub Skarbu Państwa . Jeśli tak, to co stanowi podstawę opodatkowania?
4. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż prawa użytkowania wieczystego ustanowionego na nieruchomościach gminnych lub Skarbu Państwa?
5. Czy w przypadku sprzedaży najemcy używanego lokalu mieszkalnego lub użytkowego wraz z przypadającym na jego powierzchnię udziałem w gruncie, opodatkowaniu podatkiem vat podlega wartość gruntu?

AD.1. W myśl art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa właśnosci towarów w zamian za odszkodowanie. Przez towar należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, bedące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - o czym stanowi art. 2 pkt. 6 wyżej cytowanej ustawy.Organ władzy publicznej orzekając o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości w trybie art. 136-140 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( jednolity tekst Dz. U. z 2000r. nr 46 poz. 543 z późn. zm.) na rzecz byłego właściciela działa na jego wniosek i przywraca stan prawny nieruchomości sprzed wywłaszczenia.W myśl art. 140 ust. 1 tejże ustawy w razie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości poprzedni właściciel lub jego spadkobierca zwraca Skarbowi Państwa lub właściwej jednostce samorządu terytorialnego, w zależności od tego, kto jest właścicielem nieruchomosci w dniu zwrotu, wypłacone odszkodowanie, a także nieruchomość zamienną, jeżeli była przyznana w ramach odszkodowania.A zatem decyzja orzekająca o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości w trybie art. 136-140 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. nie może być traktowana jako dostawa towarów w ramach przepisu art. 7 ust. 1 pkt. 1.Zasady wyceny odszkodowania zawarte zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2002r. w sprawie szczegółowych zasad wyceny nieruchomości oraz zasad i trybu sporządzania operatu szacunkowego ( Dz. U. nr 230 poz. 1924).

Porady prawne

AD.2.Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54 poz. 535) obowiązującej od 01.05.2004r. , przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.Zatem obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem.Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy zwania się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod budowę.Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane. W przypadku gruntów niezabudowanych opodatkowaniu podlegają tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod budowę ( o takim charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru). Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, czy leśnymi, nieprzeznaczonymi w planach pod zabudowę ? są zwolnione od podatku od towarów i usług.Grunty niezabudowane stanowiące tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług określoną w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, tj. wg stawki 22%. Grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla budynków i budowli trwale związanych z tymi gruntami.

AD.3.Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano tej czynności prawnej. W świetle przepisów wartością niematerialną i prawną jest prawo wieczystego użytkowania gruntu.Opodatkowaniu zatem podlega przeniesienie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa użytkowana wieczystego gruntu zabudowanego oraz niezabudowanego, przy czym w tym przypadku nie zastosowano analogicznego unormowania jak w stosunku do gruntów w art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy i nie zwolniono od podatku przeniesienia praw do użytkowania wieczystego terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Podstawa opodatkowania w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem została opisana w punkcie 5.

AD.4.Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze związanym z nim budynkiem stanowi czynność o charakterze mieszanym: przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowi świadczenie usług ( art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy), a przeniesienie własności budynku postawionego na tym gruncie stanowi dostawę towarów (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy). Podstawę opodatkowania tych czynności należy ustalić z uwzględnieniem art. 29 ust. 3 i 5 cyt. ustawy. Wziąć należy również pod uwagę ewentualne zwolnienia od podatku od towarów i usług o charakterze towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i ust. 6 cyt. ustawy.Zgodnie z § 5 ust. 7 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. nr 97 poz. 970) obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się również do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli, jeżeli budynki te i budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 4 cyt. rozporządzenia zwalnia się od podatku od towarów i usług dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów.Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 12 cyt. rozporządzenia zwalnia sie z podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z grutem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowana stawką podatku w wysokosci 0%.

AD.5. Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.Zatem, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość stanowiąca teren zabudowany, a z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu, grunt stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla budynku lub budowli albo części takich budynków lub budowli.Podstawą opodatkowania jest zatem kwota należna z tytułu sprzedaży budynków ( budowli) trwale związanych z gruntem wraz z ceną gruntu.Jeżeli dostawa będzie dotyczyła obiektu budownictwa mieszkaniowego opodatkowana będzie stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% ( art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b cyt. ustawy obowiązującym do 31.

12.2007r.) sprzedaż gruntu związanego z tym obiektem będzie również podlegać opodatkowaniu wg stawki 7% ( po 31.12.2007r. dostawa przedmiotowej nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%), z zastrzeżeniem art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy.W art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy postanowiono, że zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy ( nie dotyczy to budynków przeznaczonych na inne cele niż mieszkaniowe). W związku z tym, że z podstawy opodatkowania tych budynków nie wyodrębnia się gruntów trwale z nimi związanych, grunt ten będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Pozostałe grunty trwale związane z budynkami i budowlami lub ich częściami podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług określoną w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, tj. wg stawki 22%.Mieć jednak trzeba na uwadze brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy. Zgodnie z art. 43. ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze; po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 2 oraz ust. 6 cyt. ustawy. Grunty trwale związane z budynkami i budowlami lub ich częściami, uznanymi za towary używane, również zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika