1.Jaka jest stawka podatku od towarów i usłu przy zarzadząniu nieruchomością mieszkalną na rzecz (...)


1.Jaka jest stawka podatku od towarów i usłu przy zarzadząniu nieruchomością mieszkalną na rzecz wspólnoty mieszkaniowe.
2.Jaka jest stawka podatku od towarów i usług na wykonywanie usług remontowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej w budynkach mieszkalnych?
3. Czy zgodnie z art. 160 ustawy o VAT zakład budżetowy będzie odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług?
4. Czy istnieje zwolnienie usług świadczonych pomiędzy jednostkami budżetowymi?
5.Jaką stawka podatku od towarów i usług zastosuje zakład budżetowy przy świadczeniu usług dla urzędu miasta za sprzątanie miasta, cząstkowe remonty dróg i ulic?


AD. 1. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 97 poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych ( PKWiU 70.32.11). Zatem jeżeli Jednostka Państwa świadczy usługi zarządzenia nieruchomościami mieszkalnymi na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej , usługi te zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
AD. 2. W myśl art.146 ust. l pkt.2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług w okresie do dnia 31.12.2007r. stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% obowiązuje w odniesieniu do:- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,- obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art.146 ust.2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535) rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.Na podstawie cytowanych wyżej przepisów wynika, że świadczenie usług polegających na wykonywaniu remontów w budynkach mieszkalnych opodatkowane jest do dnia 31.12.2007r. stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
AD. 3. W myśl art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązującej do 30 kwietnia 2004r., za zgodą właściwego organu podatkowego podatnikami mogły być zakłady (oddziały) osoby prawnej wykonujące czynności, o których mowa w art. 2 tej ustawy, jeżeli samodzielnie sporządzały bilans. Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie przewiduje takiej możliwości. Zgodnie z art. 15 tej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 157 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zakłady (oddziały) osoby prawnej, będące odrębnymi podatnikami w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) nie mogą być zarejestrowanymi podatnikami (czynnymi lub zwolnionymi). Natomiast zakłady (oddziały), które na podstawie starej ustawy o podatku VAT były podatnikami podatku, w myśl art. 160 ust. 3 nowej ustawy o podatku VAT tracą to prawo i osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z 1 maja 2004r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem - w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.Wszystkie zakłady budżetowe gminy, utworzone w trybie ustawy o gospodarce komunalnej (niezależnie od przedmiotu ich działalności), uznać należy za jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej wykonujące samodzielną działalność gospodarczą, którym ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004r. przyznaje status podatnika podatku VAT, nie zaś za zakłady (oddziały) osoby prawnej, które takiej możliwości nie posiadają. W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.

Porady prawne
) gmina w celu wykonywania swoich zadań jest uprawniona do tworzenia jednostek organizacyjnych. Podmioty takie są wyodrębnionymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, które prowadzą swoją działalność w formie zakładu lub jednostki budżetowej.Działalność gospodarcza jednostek organizacyjnych gminy dotyczy czynności zdefiniowanych w art. 15 ust. 2 i 6 obowiązującej obecnie ustawy o podatku VAT. W dużej mierze dotyczy to umów o charakterze cywilnoprawnym, co wiąże się bezpośrednio z art. 9 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, w myśl którego gmina lub inna gminna osoba prawna może prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej, wyłącznie w przypadkach określonych w odrębnej ustawie. Tą odrębną ustawą jest ustawa z dnia 20 grudnia 1996r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 1997r. Nr 9, poz. 43 ze zm.) która w art. 7 stanowi, że działalność wykraczająca poza zadania o charakterze użyteczności publicznej nie może być prowadzona w formie zakładu budżetowego. Zatem jednostka organizacyjna gminy (niebędąca osobą prawną) będzie prowadzić działalność gospodarczą ograniczoną do wykonywania umów cywilnoprawnych.
AD. 4. Z dniem 25.06.2004r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.06.2004r. ( Dz. U. nr 145 poz. 1541) zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z § 1 tego rozporządzeniem w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 97 poz. 970) w § 8 ust. 1 dodano punkt 14, zgodnie z którym usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej, są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.W związku z tym, gdy w/w usługi będą świadczone pomiędzy dwoma jednostkami budżetowymi będą zwolnione z opodatkowania od podatku od towarów i usług .
AD.5. W komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w trybie wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych ( Dz. Urz. GUS z dnia 21 listopada 2002r.) w celu ujednolicenia stosowania obowiązujących standardów klasyfikacyjnych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług (PKWiU), ustalono, iż zasadą jest , że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi). Zgodnie z art. 41 ust.2 cyt. ustawy w powiązaniu z załącznikiem nr 3 poz. 153 do cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7% podlega świadczeniu usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne o symbolu PKWiU 90.0.Na świadczenie usług polegających na cząstkowych remontach dróg i ulic ustawodawca nie przewidział obniżonej stawki podatku od towarów i usług. Zatem do świadczenia tych usług stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22% określoną w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy.Przypominamy, że w przypadku, gdy podatnik ma wątpliwości dotyczące klasyfikacji statystycznych właściwych dla sprzedawanego przez niego towaru lub wykonywanych usług, może się zwrócić do właściwego dla siedziby podmiotu urzędu statystycznego w celu właściwego sklasyfikowania wyrobu lub usługi ( od dnia 01.01.2003r. Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika