Czy świadczenie przyznane przez zakład pracy dla pracownika (opłata czesnego za studia) podlega opodatkowaniu?

Czy świadczenie przyznane przez zakład pracy dla pracownika (opłata czesnego za studia) podlega opodatkowaniu?

Zgodnie z art. 12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Powołana ustawa w art. 21 określa katalog zwolnień podatkowych. Wśród nich znajdują się m.in. świadczenia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku dochodowego wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Zgodnie z § 4 ust. 1, ust.2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.) zakład pracy może przyznać pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy dodatkowe świadczenia a w szczególności: pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę.
Do dnia 31.12.2003r., aby zwolnienie powyższe miało zastosowanie konieczne było, zgodnie z art. 21 ust. 9 ustawy, aby pracownik przed otrzymaniem świadczenia złożył pracodawcy oświadczenie, że nie zaliczy ich do wydatków, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b) i c) cyt. ustawy, tj. wydatków odliczanych przez podatnika od podatku w ramach ulgi na dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika oraz na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych.Ponieważ od dnia 01.01.2004r. zlikwidowano ulgi z tytułu odpłatnego dokształcania i doskonalenia zawodowego oraz kształcenia w szkołach wyższych, uchylony został art. 21 ust. 9 ustawy, a tym samym pracownik nie ma obowiązku składania w 2004r. stosownego oświadczenia.
Z przedstawionego w przedmiotowej sprawie stanu faktycznego wynika, iż w obowiązującym w 2003r. stanie prawnym, otrzymywane od pracodawcy w 2003r. świadczenie związane z podnoszeniem przez Panią kwalifikacji zawodowych, było wolne od podatku dochodowego na podstawie cyt. art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy, pod warunkiem, że złożyła Pani pracodawcy oświadczenie, o którym mowa wyżej (dot. 2003r.).

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika