Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż współwłaściciele nieruchomości stanowiącej drogę (...)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż współwłaściciele nieruchomości stanowiącej drogę i parking dla właścicieli odrębnych działek zamierzają powołać z pośród siebie Zarząd Wspólnej Nieruchomości w celu dokonania niezbędnych napraw i remontów:#61656; Zarząd Wspólnej Nieruchomości będzie się składał ze współwłaścicieli, spełniających swą funkcję nieodpłatnie.#61656; Zarząd nie będzie prowadził żadnej działalności gospodarczej, jedynym jego zadaniem będzie ochrona i dbanie o zachowanie w należytym stanie wspólnej nieruchomości i znajdujących się na niej urządzeń.#61656; Wszelkie prace wykonywane na rzecz wspólnej nieruchomości będą finansowane ze środków pochodzących z wpłat dokonanych przez współwłaścicieli ( wysokość zaliczki ustala zarząd).#61656; Wszelkie prace remontowe i modernizacyjne będą dokonywane przez samych współwłaścicieli lub przez specjalistyczne zakłady usługowe.#61656; Ustalona wartość prac współwłaścicieli będzie zaliczana jako bezgotówkowy wkład na utrzymanie wspólnej nieruchomości. Kandydaci do zarządu Wspólnej Nieruchomości uważają, iż Zarząd z tytułu ustalania i pobierania od współwłaścicieli zaliczki potrzebnej na utrzymanie nieruchomości w należytym stanie nie posiada żadnych obowiązków podatkowych. Podobnie stoją na stanowisku, iż wartość pracy wykonanej przez jednego ze współwłaścicieli na rzecz nieruchomości wspólnej traktowana jako bezgotówkowy wkład na jej utrzymanie nie podlega opodatkowaniu.

Z treści przedmiotowego zapytania oraz załączonych do niego materiałów wynika, iż Zarząd Wspólnej Nieruchomości nie został powołany i do chwili obecnej nie istnieje w żadnej formie prawnej dlatego też odpowiedź na nie zostaje skierowana do Pana ....... jako podatnika ? osoby fizycznej.
Ponadto należy zaznaczyć, iż zapytanie ma charakter dość ogólny, a załączniki do niego są tylko projektami (brak dat i podpisów).

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) dotyczącymi współwłasności (art. 200), każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony i zobowiązany do zarządu nieruchomością wspólną. Ustawa nie określa jednak szczegółowych zasad tego współdziałania np. formy prawnej, wynagrodzenia za wykonaną pracę itp.

Porady prawne

Z załączonych do zapytania Zasad współpracy pomiędzy wybranym Zarządem, a Współwłaścicielami wynika, iż zamiarem podatników jest zawarcie w sprawie zarządzania wspólną nieruchomością umowy cywilnoprawnej. Umowa ta byłaby tak zwaną umową nienazwaną, zawartą na zasadzie swobody umów. Zgodnie z art. 3531 k.c., strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W takim przypadku treść umowy zależy praktycznie tylko od woli stron. Kwalifikacja prawna takich umów w świetle prawa podatkowego może być rozbieżna gdyż jej wynik zależy nie tylko od samej treści, ale również od praktycznej realizacji jej postanowień. Z tej przyczyny wskazanie wszystkich podatkowych skutków umowy, którą podatnicy zamierzają zawrzeć, nie zawsze będzie możliwe.

Odpowiadając na zapytanie Podatnika należy stwierdzić, iż umowa zawarta w formie i treści wynikającej z załączonych do w/w pisma zasad współpracy pomiędzy Zarządem a Współwłaścicielami, sama w sobie nie wymaga zgłoszenia we właściwym miejscowo Urzędzie Skarbowym, gdyż obowiązek taki nie wynika z żadnego przepisu prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), reguluje ona opodatkowanie podatkiem dochodowym dochody osób fizycznych.

Zgodnie z powyższym środki zgromadzone ze składek współwłaścicieli z przeznaczeniem na utrzymanie wspólnej nieruchomości nie stanowią dochodu podlegającego opodatkowaniu. Są to wydatki wynikające z realizacji obowiązku każdego współwłaściciela do współdziałania w zarządzaniu rzeczą wspólną, a więc do ponoszenia wydatków i innych ciężarów związanych z rzeczą wspólną (art. 200 w zw. z art. 207 k.c.). Podobnie wartość pracy wykonanej przez współwłaściciela na rzecz wspólnej nieruchomości zaliczona jako bezgotówkowy wkład na jej utrzymanie w należytym stanie nie stanowi dochodu tego współwłaściciela i nie podlega podatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika