Jaką stawkę amortyzacji należy zastosować przy naliczaniu amortyzacji od pawilonu handlowo-usługowego?

Jaką stawkę amortyzacji należy zastosować przy naliczaniu amortyzacji od pawilonu handlowo-usługowego?

Zgodnie z art.16a ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, (Dz.U.z2000r.Nr.54 poz.654 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

Natomiast zgodnie z art.16f ust.3 odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3.500 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Porady prawne

Z pisma złożonego w dniu 25.06.2004r. wynika, że użytkowany jest pawilon handlowo ? usługowy o powierzchni użytkowej 3 597 m2 i powierzchni handlowej 2 100 m2 podzielony na 115 boksów handlowych o pow.5 ? 75 m2 wynajmowanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Pawilon posiada stalową konstrukcję, ściany zabudowane są z samonośnych płyt warstwowych z rdzeniem styropianowym, osadzonych na fundamentach.

Aby prawidłowo dokonać odpisów amortyzacyjnych , należy właściwie określić Grupę Rodzajową Środków Trwałych, wykaz zawarty jest w Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), która została opublikowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych ( Dz.U.z 1999r. Nr.112 poz.1317 ze zm).Ewentualnie , w powyższej sprawie możecie Państwo zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Warszawie ul.1 Sierpnia 21.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika