Jako pracownik M... nabyłam akcje tejże spółki serii A i B odpowiednio w 1993 i 1996r. poza publicznym (...)

Jako pracownik M... nabyłam akcje tejże spółki serii A i B odpowiednio w 1993 i 1996r. poza publicznym obrotem papierami wartościowymi. Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych akcje tej spółki serii A,B,C,D po raz pierwszy były notowane w dniu 15.10.1997r. Wprowadzenie akcji do obrotu publicznego zostało dokonane z zachowaniem procedury wymaganej ustawą z dnia 21.08.1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Spółka M... tak jak każdy emitent akcji dopuszczonych do publicznego obrotu sporządził prospekt emisyjny i uzyskał zgodę Komisji Papierów Wartościowych. Czy uzyskane dochody ze sprzedaży tych akcji w 2004r. należy doliczyć do rocznych dochodów i kiedy należy odprowadzić podatek dochodowy?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Przy ustaleniu wartości tych przychodów, zgodnie z ust. 2 powyższego art. 17 stosuje się odpowiednio przepisy art. 19, co oznacza, że przychodem z odpłatnego zbycia m. in. ww. praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.Od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, zgodnie z art. 30 b ust. 1 ww. ustawy.

Porady prawne

Dochodem , o którym mowa w art. 30 b ust. 2 pkt 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonych na podstawie art. 22 ust. ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Dochodów ze sprzedaży akcji, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz 30c w myśl art. 30 b ust. 5 cytowanej ustawy. Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy są obowiązani w terminie do 30 kwietnia składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30 b ? art. 45 ust. 1a pkt 1 updof.

Stosownie do przepisów art. 23 ust. 1 pkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Koszt uzyskania przychodu określa się w zależności od sposobu nabycia papieru wartościowego. Nabycie to może nastąpić m. in. poprzez zakup, darowiznę, w przypadku akcji ? również w drodze wydania w zamian za gotówkę lub aport wniesiony przez inwestora do spółki akcyjnej. Z powyższego wynika, że do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero w momencie sprzedaży udziałów lub akcji zalicza się wszelkie koszty warunkujące ich nabycie, takie jak wydatki stanowiące cenę zakupu akcji czy udziałów, opłaty notarialne, prowizję biura maklerskiego.

Na podstawie art. 30 b ust. 5 ww. ustawy dochodów ze sprzedaży akcji, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (wg.

skali podatkowej) oraz w art. 30c (podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej). Po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956) nie istnieje obowiązek wpłacania zaliczek, ani składania deklaracji podatkowych o wysokości uzyskanego dochodu z odpłatnego zbycia akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych w ciągu roku podatkowego. Zgodnie z art. 19 ust. 1 powyższej ustawy przepisów ustawy, o której mowa w art. 1, nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r.:

  1. z odpłatnego zbycia nabytych przed dniem 1 stycznia 2003r., obligacji Skarbu Państwa wyemitowanych po dniu 1 stycznia 1989 r. oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego po dniu 1 stycznia 1997r.;
  2. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r.,
  3. z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. ? Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002r. Nr 49, poz. 447 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003r. Nr 50, poz. 424, Nr 84, poz. 774, Nr 124, poz. 1151 i Nr 170, poz. 1651), nabytych przed dniem 1 stycznia 2004r.).

W związku z powyższym sprzedane w 2004r. przez Panią akcje nie spełniają wymogów opisanych w cytowanym przepisie w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego, gdyż decydujące znaczenie ma tutaj stan faktyczny z dnia nabycia akcji, nie zaś zdarzenia późniejsze. Zatem dochód ze sprzedaży tych akcji podlega opodatkowaniu 19% podatkiem, a nie według skali podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika