W złożonym zapytaniu zwraca się Pan z prośbą o wyjaśnienie nw. wątpliwości:1) czy dla Pana jako (...)

W złożonym zapytaniu zwraca się Pan z prośbą o wyjaśnienie nw. wątpliwości:
1) czy dla Pana jako organizatora imprezy podstawą opodatkowania jest kwota marży, czy zasady ogólne?

2) Czy tłumacz zatrudniony na umowę zlecenia pomniejsza marżę?

3) Jaką stawką opodatkować usługi organizacji polowań na terenie Rosji i Białorusi (poza terytorium Wspólnoty)?

4) Jaki dokument powinien Pan wystawić dla nabywcy swojej usługi, tj. myśliwego?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu polowań w kraju i za granicą (Rosja, Białoruś) dla klientów krajowych i zagranicznych. Przy świadczeniu usług korzysta Pan z usług koła łowieckiego, restauracji, hotelu oraz ubezpieczyciela oraz wykonuje własną usługę transportową i zakwaterowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5.

Porady prawne

Przez marżę, o której mowa w ust. 1, rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie ? ust. 2 ww. artykułu.

Przepis ust. 1 stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

  1. 1) ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
  2. 2) działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;
  3. 3) przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty;
  4. 4) prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.

W myśl art. 119 ust. 5 - w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej 'usługami własnymi', odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29.

W przypadkach, o których mowa w ust. 5, podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne.

Zgodnie z art. 119 ust. 7 - usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone zarówno na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, to usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Wspólnoty (ust. 8 ww. artykułu).

Przepis ust. 7 i 8 stosuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających świadczenie tych usług poza terytorium Wspólnoty.

Podatnik, o którym mowa w ust. 3, w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku.

W myśl § 12 ust. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 971) faktury dokumentujące usługi turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy oraz czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 ustawy, zawierają dane określone w ust. 1 pkt 1-5 i 12 (tego paragrafu), oraz wyrazy ?VAT marża?.

Dla usług własnych podstawę opodatkowania ustala się na zasadach ogólnych przewidzianych w przepisie art. 29 ustawy. Podstawą opodatkowania przy usługach własnych będzie kwota należna od nabywcy, dla którego ta usługa jest świadczona, pomniejszona o kwotę należnego podatku, przy czym należy zastosować stawkę właściwą dla rodzaju świadczonej usługi.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach podatnik za usługi dokumentujące usługi turystyki, których podstawą opodatkowania jest marża, powinien wystawić fakturę ?VAT marża?, natomiast za usługi własne, podatnik powinien wystawić fakturę VAT na zasadach ogólnych, stosując odpowiednie stawki podatkowe oraz uwzględniając miejsce świadczenia przedmiotowych usług. Przy uwzględnieniu miejsca świadczenia usług powinien Pan uwzględnić art. 27 i art. 28 ww. ustawy o podatku VAT.

Usługi wykonane przez tłumacza zatrudnionego na umowę zlecenia zdaniem Naczelnika tut. Urzędu są elementem kwoty należnej ze sprzedaży, którą Pan odpowiednio opodatkowuje stosując metodę marży, bądź na zasadach ogólnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika