Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dotacja otrzymana od Polskiej Agencji Rozwoju (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dotacja otrzymana od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na częściowe pokrycie wydatków związanych z wprowadzeniem systemu bezpieczeństwa żywności HACCP jak również pomocy udzielonej przez AR i MR w ramach pomocy SAPADR?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) podziela stanowiska podatnika w powyższej kwestii.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obrotem, a tym samym podstawą opodatkowania jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług ? otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny tzw. dotację przedmiotową ? tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi.

Porady prawne

Aby jednak objąć opodatkowaniem tj. przyporządkować stawkę podatku VAT takim dotacjom koniecznym jest stwierdzenie, że finansowanie to ma bezpośredni związek z ceną konkretnych dostaw lub świadczeń. Oznacza to, że otrzymane dotacje subwencje i dopłaty związane z daną czynnością podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zaś stawka podatku VAT uzależniona jest od tego jaką stawką opodatkowany jest dany towar lub usługa. Jeżeli jednak taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że u Podatnika otrzymane dotacje stanowią częściowy zwrot uprzednio poniesionych nakładów na zbudowanie sytemu HACCP oraz zwrot wydatków poniesionych na budowę środka trwałego, który z kolei będzie uczestniczył w procesie produkcyjnym w Spółce.

Zdaniem Spółki otrzymana dotacja nie jest bezpośrednio związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych zdaniem Urzędu dotacje, o których mowa w piśmie Spółki, stanowią ogólne dofinansowanie do ponoszonych kosztów związanych z prowadzoną działalnością. Dofinansowanie to w rozumieniu ww. art. 29 ust 1 ustawy nie jest bezpośrednio związane z dostawą towarów lub też świadczeniem usług - nie stanowi dopłaty do ich ceny, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika