Czy wniesienie całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej pociąga za sobą obowiązek (...)

Czy wniesienie całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej pociąga za sobą obowiązek korekty podatku naliczonego?

Na podstawie art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 z 1997r. poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy Warszawa - Bielany odpowiadając na pismo Podatnika z dnia 14.11.2002 r. (data wpływu 18.11.2002 r.) informuje, iż zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108 poz. 948) - Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Porady prawne

Paragon jest specyficznym dokumentem sprzedaży emitowanym przez kasę rejestrującą. Do jego otrzymania uprawnione są wyłącznie osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej oraz prowadzący tę działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. Osoby wymienione powinny zawsze otrzymać paragon od sprzedawców towarów i świadczących usługi , bez względu na to czy zażądają jego otrzymania, czy też nie. Gdy nabywca otrzymał paragon kasowy, a następnie zażądał wystawienia faktury - wystawienie tego dokumentu uzależnione jest od zwrotu paragonu.

Korekta paragonu może być dokonana przed zakończeniem transakcji sprzedaży. Transakcja, która została zakończona wydaniem paragonu, nie podlega korekcie przez kasę. Konieczne jest prowadzenie odrębnej ewidencji korekt sprzedaży kasowej (pomyłek rachunkowych, reklamacji, zwrotów, rabatów, zmian wartości sprzedaży, itp.).

Zwrot paragonu stanowiłby najbardziej wiarygodną podstawę dla Podatnika do dokonania korekty obrotu zarejestrowanego przez kasę i zamieszczenia zapisu w ewidencji korekt sprzedaży kasowej Podatnik powinien opisać zaistniałą sytuację ,a opis dołączyć do specjalnie prowadzonej ewidencji korekt. Do opisu dołączyć należy również błędny paragon, opatrzony napisem 'anulowana'. Na podstawie ewidencji pod koniec miesiąca dokonujemy korekty wartości obrotów zaewidencjonowanych w pamięci kasy rejestrującej.

Strona powołuje się na przepisy dotyczące ochrony praw konsumentów, w tym do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie warunków zawierania i wykonywania umów sprzedaży między przedsiębiorcami a konsumentami. Zgodnie z ww. prawami konsumenckimi, konsument składając reklamację towaru nie jest zobowiązany zwrócić (czy też posiadać) dowód sprzedaży, tj. paragon. Wystarczy, że konsument w inny sposób udowodni fakt zakupu np. zeznaniami świadków złożonych do protokołu, a sprzedawca zobowiązany jest przyjąć tak złożoną reklamację.

Powołane Rozporządzenie nie zawiera wskazanego przez Stronę takiego zapisu o uwzględnieniu reklamacji na podstawie zeznań świadków złożonych do protokołu . Żaden paragraf rozporządzenia nie określa dokumentu wymaganego przy złożeniu reklamacji.

Urząd Skarbowy stoi na stanowisku, iż dopuszczenie możliwości zmniejszenia podatku należnego o uwzględnioną reklamację musiałoby mieć mocne podstawy udokumentowania zaistnienia tej operacji np. udokumentowany zwrot reklamowanego towaru, protokół przyjęcia reklamacji, wejście towaru na stan magazynowy, zwrot dokumentu potwierdzającego zakup towaru (np. paragon fiskalny, dowód zapłaty ze wskazaniem m.in. sprzedawcy, przy płatnościach kartą wydruk z terminalu, karta gwarancyjna z dowodem zapłaty).

W przypadku niedopełnienia należytego udokumentowania przyjętej reklamacji, skutkującej zmniejszeniem podatku należnego, Podatnik będzie zobowiązany do zapłacenia podatku należnego z transakcji zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej.

Urząd zaznacza, iż Podatników podatku od towarów i usług obowiązująca zakresie prawa podatkowego przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 z 1993 r. ze zm.) - w omawianym przypadku - art. 29 ust. 4 ww. ustawy VAT w związku z rozporządzeniem Ministra Finansów z 4.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108 poz. 948). Ponadto Urząd Skarbowy udzielając odpowiedzi opierał się na piśmie Ministra Finansów nr PP7-7253/010/94 z dn. 10.01.1994 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika