Spółka niemiecka udzieliła pożyczki Panu X, obywatelowi polskiemu, z przeznaczeniem na wywiazanie (...)

Spółka niemiecka udzieliła pożyczki Panu X, obywatelowi polskiemu, z przeznaczeniem na wywiazanie się ze zobowiazań pana X na rzecz spółki polskiej, w której Pan X posiada udziały. Umowa została zawarta poza granicami RP, w siedzibie spółki niemieckiej. Środki pieniężne stanowiące kwotę pożyczki w dniu podpisania umowy znajdowały się na rachunku bankowym spółki niemieckiej na terytorium Niemiec.
Czy w takim wypadku powstaje obowiazek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy pożyczki?

Jak wynika z Pana pisma , zawarł Pan umowę pożyczki z podmiotem gospodarczym, który nie ma swojej siedziby, miejsca zamieszkania, lub zarządu w Polsce. Przedmiot umowy pożyczki znajdował się w chwili zawarcia umowy poza granicami Polski. Po podpisaniu umowy kwota pożyczki zostanie przekazana na rachunek bankowy pożyczkobiorcy.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 9 wrzesnia 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podlegaja podatkowi czynności cywilnoprawne, jezeli ich przedmiotem są:

  • rzeczy znajdujące sie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub prawa majatkowe wykonywane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
  • rzeczy znajdujące sie za granica lub prawa majatkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy z tytułu zawarcia czynności cywilnoprawnych powstaje z chwila jej dokonania. Ponieważ umowa pożyczki jest umową zobowiazującą, zawarcie jej nastepuje w momencie zgodnego porozumienia się stron.

Jednak jezeli w momencie zawierania czynności przedmiot umowy pożyczki (pieniądze) znajdował się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i umowa była zawarta poza granicami Polski, pożyczka taka nie podlega opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika