Czy w rozliczaniu PITu 2004 mogę nadal korzystać z ulgi odsetkowej za mieszkanie kupione wspólnie (...)

Czy w rozliczaniu PITu 2004 mogę nadal korzystać z ulgi odsetkowej za mieszkanie kupione wspólnie z ex-narzeczonym?

Działając na podstaiwe art. 216 §1 i art. 169 §4 oraz 14a §1 i §5 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.02.2005r. (wpływ do tut. organu w dniu 22.02.2005r., uzupełnionego w dniu 15.04.2005r.) dotyczącego udzielenia interpretaji co do zakrasu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego korzystania z ulgi odsetkowej osoby będącej współwłaścicielem oraz wyrażonego w sprawie:
postanawia uznać Pani sytanowisko zaniezgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie zaistneinia omawianego stanu rzeczywistego


UZASADNIENIE

Porady prawne


W myśl art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej an celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1. budową budynku mieszkalnego, albo
2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej, albo
3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieskzanie spełniające wymagania, określone w przepisach prawa budowlanego.

Odliczenie z tytułu spłaty odsetek, zgodnie z art. 36b ust. 2 wymienionej ustawy o podatku dochodowym, stosuje się, jeżeli:
* kredyt (pożyczka) został udzelony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek)
* inwaestycja ,o której mowa w art. 26b ust. 1 (zakup lokalu w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej) musi być potwierdzone w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego.
Kolejne warunki jakie muszą być spełnione w myśl art. 26b ust. 2 pkt 6 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są następujące:
* odsetki od kredytu zostały faktycznie zapłacon, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez uprawniony podmiot (udzielający kredytu)
* odsetki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku i nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
* podatnik (lub jego małżonek) nie korzystał lub nie korzysta z odliczneia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe z tytułu tzw. dużej ulgi budowlanej.

Z opisanego stanu faktyzcnego wynika, że zaciągnęła Pani wspólnie ze swoim narzeczonym kredyt na zakup nowobudowanego mieskzania, które zakupiliście jako współwłasność zgodnie z aktem notarialnym, z oznaczeniem wysokości udziałów. W 2003r. dokonali Państwo też odliczeń odsetek od spłaconego kredytu. W związku z rozstaniem zdecydowali Państwo, że narzeczony spłaci Pani wkład wniesiony w to mieszkanie do marca 2005r. (transze). Zgodnie zatem z art. 26b ust. 2 pkt 6 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie spełniono warunku umożliwiającego skorzystania z ulgi odsetkowej, ponieweaż zwrócone zostały wkłady an zakup mieszkania zaciągnięty kredyt przestał finansować inwestycję mającą zaspokoić Pani potrzeby mieszkaniowe.

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Pani stan faktyczny tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmainy lub uchybienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika