Czy faktura określająca zaliczkę na poczet przyszłych kosztów utrzymania lokalu użytkowego może (...)

Czy faktura określająca zaliczkę na poczet przyszłych kosztów utrzymania lokalu użytkowego może być zaksięgowana po stronie kosztów i czy są inne formy wyegzekwowania prawidłowego dokumentu, jeżeli przedstawiony nie miałby podstawy do udokumentowania kosztów utzrymania i administracji? Firma od której podatnik otrzymał w/ w fakturę poinformowała go, że innej faktury nie otrzyma oraz że nie bedzie rozliczenia kosztów po zakończeniu roku podatkowego.

Podstawą zapisów w księdze przychodów i rozchodów zgodnie z rozporzadzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm./ są zgodnie z § 12 ust. 1 pkt. 3 dowody księgowe , do których zalicza się m. in. faktury VAT.

Art. 35 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm./ wymienia informacje jakie powinna zawierać faktura.

Z dokumentów przedstawionych Urzędowi wynika, iż firma od której podatnik otrzymał fakturę nie będzie dokonywała rozliczenia kosztów po zakończeniu roku podatkowego. Zatem dodatkowa adnotacja na fakturze o zaliczkowej formie opłaty na utzrymanie obiektu nie stanowi o jej błędzie.

Porady prawne

Ani art. 22 ani też art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają uregulowań wyłączających możliwość uznania za koszty uzyskania przychodu omawianych wydatków. Przedstawiony zatem dokument będzie stanowił podstawę do uznania udokumentowanych nim wydatków za koszty uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika