Podatnik wystąpił z zapytaniem w jaki sposób należy postąpić, aby odzyskać podatek VAT, gdy należności (...)

Podatnik wystąpił z zapytaniem w jaki sposób należy postąpić, aby odzyskać podatek VAT, gdy należności z tytułu wystawienia faktury VAT nie zostały zapłacone przez kontrahenta oraz czy występuje możliwość odzyskania zapłaconego podatku z faktur, których należności przez kontrahenta nie zostały uregulowane?

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniami określonymi w ustawie. W myśl art. 108 powołanej ustawy w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Wobec tego czynności będące przedmiotem opodatkowania podlegają opodatkowaniu ponieważ zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Przepisy prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług nie przewidują skorygowania wystawionej faktury VAT za faktycznie wykonane usługi, z tytułu której nie została uregulowana należności. Uregulowania prawne dotyczące wystawiania faktur korygujących zawarte zostały w par. 19 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zasad wystawianie faktur /Dz. U. Nr 97, poz. 971/.
W powyższym przepisie określono przypadki, w których podatnik może wystawić fakturę korygującą. A mianowicie w przypadku:
1. gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy;
2. zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;
3. zwrotu nabywcy zaliczek,. Przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Porady prawne

Jak wynika z wniosku nie wystąpiła żadna z wskazanych po wyżej przesłanek.

Ponadto, w przedmiotowej sprawie nie ma mowy o wystąpieniu nadpłaty w podatku VAT. Gdyż zgodnie z art. 72 par. 1 powołanej na wstępie ustawy ? Ordynacja podatkowa za nadpłatę uważa się kwotę:1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku,2. podatku pobranego przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej,3. zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 par. 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej,4. zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Jak wynika z powyższej definicji nadpłaty, w sytuacji przedstawionej we wniosku nie wystąpiła nadpłata w podatku VAT. Kwota wpłacona przez Spółkę została uiszczona zgodnie z wystawioną fakturą za wykonanie usługi podlegające opodatkowaniu.

Wobec powyższego w świetle przepisów podatku od towarów i usług nie ma możliwości skorygowania wystawionej faktury VAT jak również uznania wpłaconego podatku VAT za miesiąc lipiec 2003r. za nadpłatę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika