Podatnik wystapił z zapytaniem w sprawie ustalenia stawki podatku VAT na usługi w zakresie robót budowlano-montażowych (...)

Podatnik wystapił z zapytaniem w sprawie ustalenia stawki podatku VAT na usługi w zakresie robót budowlano-montażowych i robót konserwacyjntch związanych z budownictwem mieszakniowym. Jednocześnie wniosek zawierał pytanie o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz o dokumentach wymaganym, które podatnik jest zobowiązany do dołączenia do deklaracji VAT-7, w której występuje o zwrot?

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

W robotach z zakresu budownictwa wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 1 maja 2004r. występują dwie stawki podatkowe: stawka podstawowa 22% oraz stawka obniżona 7%. W myśl art. 146 ust1 pkt 2 lit a) i b) powołanej na wstępie ustawy do dnia 31 grudnia 2007r. stawka obniżona obowiązuje w odniesieniu do:a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Porady prawne

Przepisy regulujące podatek VAT nie zawierają uregulowań dotyczących możliwości odrębnego fakturowania materiałów i wykonanych usług. Jak wynika ze stanowiska wyrażonego przez NSA w wyroku z dnia 28 marca 2003r. sygn. Akt III SA 2029/01 ? w przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych (zakupionych) przez wykonawcę ? obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi ? obejmuje także należność za wykorzystane materiały. Opodatkowanie następuje według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi?.

O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usługi i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

W związku z powyższym, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest wykonywanie robót remontowo-budowlanych, wykonanie takich robót z użyciem własnych materiałów będzie podlegało opodatkowaniu stawką właściwą ze względu na rodzaj robót. W odmienny sposób przedstawia się to w firmach zajmujących się produkcją, jak również sprzedażą i montażem wyprodukowanych przez siebie towarów. Firmy takie, świadcząc usługi montażu zobowiązane są do zastosowania stawki podatku VAT właściwej dla sprzedaży produkowanych przez siebie artykułów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniami przewidzianymi w ustawie. W myśl ust. 2 powołanego artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 między innymi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:- z tytułu nabycia towarów i usług,- potwierdzonych dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Urząd skarbowy, zgodnie z przepisami art. 87 powołanej ustawy dokonuje zwrotu w dwóch terminach:- w terminie 60 dni ? do wysokości kwoty podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych, powiększonej o kwotę odpowiadającą kwocie 22% obrotu opodatkowanego stawkami obniżonymi.Jeżeli u podatnika kwota podatku do zwrotu będzie wyższa od kwoty obliczonej w powyższy sposób pozostała różnica zwracana jest w terminie do 180 dni.

Termin ten może ulec skróceniu do 60 dni na umotywowany wniosek podatnika, jeżeli nadwyżka podatku naliczonego nad należnym będzie uzasadniona sezonowością produkcji lub sezonowością skupu produktów rolnych oraz kwotą podatku należnego związanego z czynnościami wykonywanymi poza granicami kraju.

Termin 60 dni jak i 180 dniowy, ulega skróceniu odpowiednio do 25 dni lub 60 dni na umotywowany wniosek podatnika, jeżeli kwoty podatku naliczonego, wskazane w deklaracji podatkowej wynikają z:- faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy,- dokumentów celnych i zostały przez podatnika zapłacone,- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Złożenie deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy z wykazaną nadwyżką podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika nie wymaga złożenia dodatkowych dokumentów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika