Czy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jest obowiązek ustalenia przychodu z tytułu częściowo (...)

Czy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jest obowiązek ustalenia przychodu z tytułu częściowo nieodpłatnych świadczeń ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 13 lutego 2006 roku (data wpływu do tut. Organu Podatkowego) w kwestii dotyczącej ustalenia przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

W dniu 13 lutego 2006r. do tutejszego Organu Podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskujący prowadzi działalność w nieruchomościach będących własnością organu założycielskiego Wnioskującego. Organ założycielski zaś otrzymał w/w nieruchomości od Skarbu Państwa. Jednostka użytkuje nieruchomości na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.).
Wartość nieruchomości jest wkładem właściciela - jednostki samorządu terytorialnego i stanowi wartość funduszu założycielskiego Wnioskującego. Ponadto Podatnik stwierdza we wniosku, że jest jednostką sektora finansów publicznych, realizującą zadania publiczne w zakresie ochrony zdrowia.Pytanie Strony dotyczy tego czy do celów podatku dochodowego od osób prawnych jest obowiązek ustalenia przychodów z tytułu częściowo nieodpłatnych świadczeń.
Zdaniem Wnioskującego obowiązek taki nie istnieje.

Ustosunkowując się do przedstawionych kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie stwierdza co następuje:

Tutejszy Organ Podatkowy wskazuje, iż z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Jednostka na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 1991r. Nr 91, poz. 408 ze zm.) otrzymała w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości od organu założycielskiego, tj. jednostki samorządu terytorialnego, która w/w nieruchomości otrzymała od Skarbu Państwa.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że stosownie do przepisu art. 53 ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej gospodaruje samodzielnie przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym (otrzymanym i zakupionym).
Ust. 2 zaś stanowi, że zbycie, wydzierżawienie lub wynajęcie majątku trwałego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej może być dokonane przez zakład na zasadach określonych przez organ, który zakład utworzył. Wniesienie majątku do spółek lub fundacji wymaga zgody organu, który zakład utworzył. Z powyższego wynika, że Wnioskujący będący zakładem opieki zdrowotnej, uzyskał ograniczone prawo rzeczowe - w postaci użytkowania nieruchomości, stanowiących własność Skarbu Państwa (określone w przepisie art. 252 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny - Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Mając na uwadze powyższe ustalenia, tutejszy Organ Podatkowy stwierdza, że w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zm.), który stanowi, że do przychodów nie zalicza się:
przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.
A zatem grunty zabudowane budynkami i budowlami, tzn. ich wartość, stanowiące własność Skarbu Państwa, otrzymane przez Podatnika w nieodpłatne użytkowanie, nie stanowią przychodów do opodatkowania, albowiem zwiekszają fundusz założycielski Wnioskującego.

Ponadto w rozpatrywanej sprawie należy mieć również na uwadze przepis art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego wynika, iż przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Natomiast zgodnie z ust. 2 w/w przepisu, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Biorąc pod uwagę zaś cele statutowe Strony, związane z ochroną zdrowia, tut.Organ Podatkowy wskazuje na przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele. Z przepisu tego wynika, że wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność, w zakresie preferowanym przez ustawodawcę, w części przeznaczonej na te cele.
Reasumując, tutejszy Organ Podatkowy stwierdza, iż skoro stanowiące własność Skarbu Państwa, otrzymane przez Podatnika w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości, nie stanowią przychodów, nie mogą tym samym generować dochodu podatkowego Wnioskującego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika