Spółka zajmuje się zakupem, sprzedażą i montażem okien i drzwi zakupionych w firmie produkcyjnej (...)

Spółka zajmuje się zakupem, sprzedażą i montażem okien i drzwi zakupionych w firmie produkcyjnej opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w/g stawki podstawowej 22 %. Będą one dostarczane do odbiorcy (zleceniodawcy) w ramach zamówionej usługi remontowo-budowlanej, polegającej na wymianie lub wstawieniu okien lub drzwi w budynku mieszkalnym. Na kalkulację takiej usługi składa się zarówno robocizna, transport jak i użyte materiały : okna lub drzwi (zamówione u producenta pod konkretny wymiar), gips, cement, parapety i inne niezbędne materiały. Naszym zdaniem wykonywanie tego rodzaju usługi należy zafakturować jako jedną pozycję przy zastosowaniu właściwego symbolu PKOB i jednej obniżonej stawki opodatkowania 7%, bez dzielenia tej usługi na poszczególne elementy i przypisywania im odmiennych stawek podatku VAT w/g klasyfikacji PKWiU.

Zgodnie z przepisami art. 2 pkt. 6 i art. 8 ust. 3 oraz art. 41 ust. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) obowiązek prawidłowego zakwalifikowania wykonywanych czynności ciąży na podatniku i dokonywany być powinien w oparciu o aktualnie obowiązujące dla celów podatkowych klasyfikacje statystyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Zarówno przed dniem 1 maja 2004 r. jak i obecnie dla celów podatkowych nadal stosuje się powyższe klasyfikacje, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42 poz. 264 z późniejszymi zmianami).

Porady prawne

W związku z powyższym, o tym czy materiał może zostać włączony do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z dwoma różnymi czynnościami: wykonywania usługi i dostawą towarów, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana. Jak wynika z załączonej do zapytania opinii statystycznej wyrażonej przez właściwy w sprawie Urząd Statystyczny w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, wymiana okien i drzwi świadczona przez firmę usługową prowadzącą działalność w zakresie robót remontowo -budowlanych, świadczonych na odrębne zlecenie, polegające na dokonaniu pomiaru otworu okiennego (drzwiowego), zamówieniu oraz demontażu starej stolarki oraz montażu stolarki otworowej będącej wyrobami obcej produkcji mieści się w grupowaniu: PKWiU 45.42.11-00.00 ? Roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych ?. Oznacza to, że powyższa czynność jest klasyfikowana jako usługa budowlano-montażowa.

Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastukturą towarzyszącą w rozumieniu art. 146 ust. 2 i 3 ustawy. Tak więc obecnie od dnia 01.05.2004 r. wykonywane przez Spółkę usługi, polegające na montażu u odbiorcy w budynku mieszkalnym uprzednio zakupionych u producenta lub w firmie handlowej drzwi i okien wraz z użytymi przy montażu materiałami oraz innymi elementami kalkulacyjnymi wartości usługi, podlegają jednolitemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w/g obniżonej stawki 7 %.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika