Właścicielem nieruchomości niezabudowanej była Pani X. W czasie trwania wspólności majątkowej (...)

Właścicielem nieruchomości niezabudowanej była Pani X. W czasie trwania wspólności majątkowej wzniesiono na tym gruncie, za środki wspólne małżonków, budynek na cele działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka Pana Y . Małżonek Pan Y amortyzował nowo wybudowany budynek, który następnie sprzedano w 2004 r., przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie. Pani X rozliczyła się z tej sprzedaży składając PIT-23, czyli w sposób określony w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) i c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czy prawidłowo rozliczono podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości?

Z aktu notarialnego wynika, że użytkownikiem wieczystym przedmiotowej nieruchomości była w frac12; części Pani X. Prawo to zostało podzielone przez współużytkowników wieczystych do korzystania w ten sposób, że Pani X korzysta w sposób wyłączny z zachodniej części działki i na działce tej zostały wzniesione budynki z majątku dorobkowego Pani X i Pana Y, za zgodą Pani Z (użytkownik wieczysty pozostałych udziałów frac12; nieruchomości), jako wyłączny nakład współużytkownika wieczystego Pani X. Budynki zostały wzniesione w trakcie trwania wspólności ustawowej, ze środków należących do majątku dorobkowego. Były one wykorzystywane do działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana Y. W roku 2004 sprzedano powyższe budynki. W związku z tym, iż pytanie dot. przychodów uzyskanych przez Panią X, zastosowanie znajdzie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, iż od przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się podatek w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W myśl art. 28 ust. 2a), zasada ta nie będzie miała zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Porady prawne

W związku z tym, iż Pani X nie prowadziła działalności gospodarczej, prawidłowo złożyła PIT-23 na własne nazwisko i zapłaciła podatek od połowy kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości. Ponadto złożyła oświadczenie, że pozostałe pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości wykorzysta na cele mieszkaniowe. W ocenie organu podatkowego przychody uzyskane ze zbycia powyższej nieruchomości, zostały rozliczone prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika