Czy podlegać będzie opodatkowaniu w podatku od towarów i usług kwota otrzymana przez wynajmującego (...)

Czy podlegać będzie opodatkowaniu w podatku od towarów i usług kwota otrzymana przez wynajmującego od najemcy tytułem 'odszkodowania' za poniesione koszty związane z przystosowaniem lokalu do wymogów prawa farmaceutycznego oraz za uprzednio zakupione wyposażenie i artykułu farmaceutyczne?

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynność opisana przez Podatnika niewątpliwie nie jest towarem w rozumieniu wyżej cytowanej ustawy.

    Zgodnie natomiast z art.8 ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług ? przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiazanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, uznaje się również każde nieodpłatne świadczenie, niebędące dostawą, na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracownikow, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Porady prawne

W przypadku usług wymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej postanowiono, że są one identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego uważa, że w definicji ?świadczenia usług? podlegających opodatkowaniu mieszczą się wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów oraz te nieodpłatne świadczenia niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, z którymi wiązało się prawo do odliczenia podatku przy nabyciu towarów i usług zwiazanych z tymi usługami.

Definicja ?świadczenia usług? ma zatem charakter dopełniający definicję ?dostawy towarów?i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania VAT transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej, zgodnie z ogólnym założeniem, że opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja podatnika w ramach jego działalnosci gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów. Świadczenie usług nie może mieć miejsca bez ustalenia konsumenta tj. podmiotu będącego beneficjentem danej usługi.

Reasumując: Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika, że czynności, o których mowa w zapytaniu należy traktować jako ?świadczenie usług?, a ponieważ obecne przepisy nie uprawniają Podatnika do zastosowania żadnej z preferencyjnych stawek podatkowych, to czynności opisane w piśmie należy opodatkować na zasadach ogólnych stawką podstawową 22%. Ponadto należy podkreślić, że Podatnik obowiązany jest do udokumentowania powyższej czynności wystawiając Fakturę VAT, w której naliczy a następnie odprowadzi podatek należny do właściwego dla siebie urzędu, w terminach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika