a) czy określenie 'dochód faktycznie uzyskany'użyte w art. 10 ustawy o p.d.o.p. odnosi się do wartości (...)

a) czy określenie 'dochód faktycznie uzyskany'użyte w art. 10 ustawy o p.d.o.p. odnosi się do wartości dywidendy brutto przed opodatkowaniem czy pomniejszonej o podatek pobrany u źródła,
b) zakres określenia podatek dochodowy, użyte w art. 16 ust.1 pkt 15 w/w ustawy,

Dnia 17 lutego 2004 r. wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie w trybie art. 14 a Ordynacji Podatkowej, złożone przez X Sp. z o. o., , dotyczące opisanych w zapytaniu kwestii:

Organ Podatkowy zważył, co następuje:

Ad a) Zgodnie z art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału. Z uwagi na fakt, że w przepisach podatkowych nie istnieje definicja w/w pojęcia zdaniem Organu Podatkowego sformułowanie ,,dochód faktycznie uzyskany,, należy interpretować zgodnie z jego literalnym brzmieniem, co oznacza że w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym dochodem faktycznie uzyskanym będzie określona Spółce dywidenda.

Porady prawne

Powyższą wykładnię potwierdza NSA w wyroku z dnia 25 maja 2001 r. (sygn. I SA/Gd 2513/98) w którym stwierdza że zawarte w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sformułowanie, iż 'dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału'

rozumieć należy tylko i wyłącznie jako udział w kapitale ( funduszu) należącym do osoby prawnej. Udział w kapitale oznacza określoną dywidendę.

Powyższa interpretacja jest zgodna ze sposobem rozliczania dywidendy określonym w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i sposobem ewidencji określonym w drukach CIT-2, CIT-8 i CIT-8/0. W pierwszym z w/w druków w pozycji 20, w drugim w pozycji 26- określa się generalnie przychody ze źródeł położonych poza terytorium RP, a z trzeciego druku w pozycji 47 odlicza się podatek od dywidendy.

Ad b) Rozstrzygając drugie zagadnienie należy odnieść się do art. 87 Konstytucji, gdzie jest sformułowana zasada zamkniętego systemu źródeł prawa i odnosi się ona do prawa powszechnie obowiązującego, tzn. prawa, które może wiązać wszystkie podmioty w państwie, w szczególności obywateli i podmioty podobne.

Źródłami powszechnie obowiązującego prawa mogą być:

-Konstytucja,

-ustawy,

-ratyfikowane umowy międzynarodowe,

-rozporządzenia,

-akty prawa miejscowego.

Zgodnie z powyższym, rozstrzygając stan faktyczny opisany przez Spółkę należy stwierdzić, że użyte w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określenie ,,podatek dochodowy,, oznacza podatki pobierane od dochodu określone na gruncie prawa obowiązującego w Polsce tzn. przez polskie ustawy lub ratyfikowane przez Polskę umowy międzynarodowe.

Zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w przypadku braku umów międzynarodowych, biorąc pod uwagę interpretację celowościową

przez pojęcie podatku dochodowego w znaczeniu art. 16 ust. 1 pkt. 15 w/w ustawy, należy rozumieć też generalnie podatki pobierane od dochodu.


Referencje US 72/ROP1-391/04/ID , informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika