Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne naliczane od samochodów, (...)

Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne naliczane od samochodów, notebooków stanowiących jej własność, które na czas trwania umowy przekazane były do używania dla zleceniobiorców świadczących na rzecz Spółki usługi pośrednictwa handlowego.?

W odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 03.03.2004r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 08.03.2004r.) złożone w trybie artykułu 14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926, ze zm), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, iż:

Art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż jako (Zleceniodawca) zawiera ona w ramach umowy o współpracę usługi pośrednictwa handlowego z przedstawicielami handlowymi (Zleceniobiorami). W ramach postanowień przedmiotowej umowy i w celu jej realizacji zobowiązuje się do udostępnienia wszelkich materiałów reklamowych i informacyjnych, próbek towarów oraz samochodów, notebooków i telefonów. Z tytułu realizacji powierzonych zadań zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie.

Spółka ma wątpliwości dotyczące możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od samochodów i notebooków przekazanych do używania zleceniobiorcom na podstawie przedmiotowej umowy.

Naczelnik Drugiego MUS zgadza się ze stanowiskiem Spółki, iż ma ona prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne naliczane od samochodów i notebooków stanowiących własność Spółki które na czas trwania umowy przekazane są do używania zleceniobiorcom świadczącym na ich rzecz usługi pośrednictwa handlowego na mocy przepisu art. 16a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.), o ile koszty te poniesiono w celu osiągnięcia przychodów w świetle przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mają one wpływ na wielkość osiąganych przez Spółkę przychodów.

Zgodnie bowiem z art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przedstawionej sytuacji powyższe przesłanki zostały spełnione.

Natomiast co do kwestii powstania przychodu u zleceniobiorców w postaci wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń Naczelnik Drugiego MUS informuje, iż nie ma obowiązku udzielania odpowiedzi na takie zapytanie, bowiem nie wypełnia ono dyspozycji zawartej w przepisie art. 14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, który stanowi, iż pisemne informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielane są w indywidualnych sprawach podatnika a powyższe pytanie niewątpliwie wykracza poza ten zakres.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika