Czy od 1.01.2004 r. wolne od podatku dochodowego będą należności otrzymane przez pracowników z (...)

Czy od 1.01.2004 r. wolne od podatku dochodowego będą należności otrzymane przez pracowników z tytułu podróży służbowych oraz kwoty otrzymane z tytułu używania własnego samochodu podczas świadczenia pracy w miejscowości, w której znajduje sie siedziba firmy jeżeli będą stanowiły ekwiwalent za używanie własnego samochodu przy wykonywaniu pracy

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 8 stycznia 2004 r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stosownie do art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Porady prawne

Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr. 236, poz. 1990) do innych należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej odbytej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę zalicza się zwrot kosztów:

  1. przejazdów,
  2. noclegów
  3. dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
  4. innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Natomiast zgodnie z § 5 ust. 3 ww. rozporządzenia na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem nie będącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości ograniczonej limitem kwoty ustalonej jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonej w odrębnych przepisach. W związku z powyższym uznać należy, iż otrzymane przez pracownika należności z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdu nie będącego własnością pracodawcy w podróżach służbowych nadal będą korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości ograniczonej limitem kwoty ustalonej jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonej w odrębnych przepisach.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego kwot otrzymanych przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu.

W obowiązującej do końca 2003 r. wersji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieją dwa oddzielne zapisy: art. 21 ust. 1 pkt 13 zwalniający ?ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiące ich własność?, i art. 21 ust 1 pkt 22b zwalniającej ?kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy (...) w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru?.

Ponieważ ustawodawca wyraźnie zróżnicował te rodzaje zwolnień sądzić należy, iż w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mieści się zwolnienie, które do 31.12.2003 r. ujęte było w art. 21 ust. 1 pkt 22b. W związku z tym należy uznać, iż otrzymane przez pracownika należności z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdów samochodowych w jazdach lokalnych dla potrzeb zakładu pracy nie będą korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika