Jaką zastosować stawkę zryczałtowanego podatku : 20% czy 19%, gdy osoby fizyczne nie mające na terytorium (...)

Jaką zastosować stawkę zryczałtowanego podatku : 20% czy 19%, gdy osoby fizyczne nie mające na terytorium RP miejsca zamieszkania (dalej nierezydenci), uzyskują na terytorium RP od banku przychody z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. Bank nie otrzymał od tych osób certyfikatów rezydencji.

W związku z pismem z dnia 20.05.2004r. (data wpływu 20.05.2004r.) Nr BPS S.A. /RK/133/04, uzupełnionym o znaki opłaty skarbowej i informacje dodatkowe do ww pisma w dniu 21.06.2004r. ? złożonym w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, co następuje.

W przedstawionej sytuacji zastosowanie ma art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej u.p.d.o.f. - albowiem jako przepis szczególny odnosi się on do opodatkowania odsetek zgromadzonych na rachunku podatnika.

Porady prawne

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3) u.p.d.o.f.? od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) ? z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

W/w przepis zgodnie z ust. 2 art. 30a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem uzyskania od podatnika certyfikatu rezydencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika