Czy w świetle ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług umowa o dzieło w zakresie księgowania (...)

Czy w świetle ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług umowa o dzieło w zakresie księgowania dokumentów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?Podatnik jest członkiem związku zawodowego, któremu powierzono księgowanie dokumentów związku. Umowa o dzieło zawarta jest na okres jednego roku. Za wykonywaną pracę otrzyma ustalone w umowie wynagrodzenie, które jest rozdzielone na 12 równych miesięcznych części. Umowa nie jest zawarta z własnym pracodawcą.

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmn.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w związku ze złożonym w dniu 20.06.2004r. zapytaniem w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług informuje, że w myśl art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) podatnikami podatku VAT są osoby prawne , jednostyki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Art.15 ust.2 powołanej wyżej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działaność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynnośći polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przepis art.15 ust.3 pkt 3 wskazuje, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
W związku z powyższym, w myśl art.13 pkt 8 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiści, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działności gospodarczej oraz przychodów o których mowa w pkt 9.
Z przedstawionego stanu sprawy wynika, ze wykonując czynności w ramach opisanej umowy o dzieło jest podatnik związany ze zlecającym te czynności, prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny.
W przedmiotowej sprawie, na podstawie przedłożonej przez podatnika umowy o dzieło polegającej na księgowaniu dokumentów stwierdzono, iż:
-praca wykonywana jest osobiście przez zleceniobiorcę,
-potrzebne materiały i urządzenia pracy udostępnione są przez zlecającego,
-za wykonaną pracę zleceniobiorca otrzymuje tylko wynagrodzenie określone w umowie,
-zleceniodawca w stosunku do osób trzecich ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy podejmowane w ramach umowy jak za działąnia własne.
W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie zostały spełnione warunki, aby uznać, iż czynności polegające na księgowniu dokumentów na podstawie zawartej umowy o dzieło nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy cytowanej wyżej ustawy o podatku od towaró i usług, bez względu na wysokość uzyskiwanego z tego tytułu obrotu.
Z uwagi na powyższe podatnika nie ma obowiązku prowadzenia uproszczonej ewidencji VAT.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika