Opodatkowanie wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wielodzietnej (...)

Opodatkowanie wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wielodzietnej rodziny zastępczej

Płatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku z wnioskiem owydanie interpretacji o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych tj. wątpliwości dotyczyły opodatkowania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wielodzietnej rodziny zastępczej.
Jak wynika ze złożonego wniosku - wynagrodzenie powyższe przysługuje rodzinie zastępczej zawodowej z tytułu opieki i wychowania powierzonych dzieci na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593) oraz rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 18 października 2004 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. Nr 233, poz. 2344).

Porady prawne

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - zawodowa niespokrewniona z dzieckiem wielodzietna rodzina zastępcza otrzymuje wynagrodzenie z tytułu świadczonej opieki i wychowania.
Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest umowa zawarta ze starostą o pełnienie funkcji zawodowej rodziny zastępczej, do której mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia - art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej.
Rodzina zastępcza oprócz wynagrodzenia wypłaconego na podstawie zawartej umowy uprawniona jest - na podstawie art. 78 powołanej wyżej ustawy o pomocy społecznej - do pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka.Przyznane rodzinie zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wynagrodzenie jest ściśle rozgraniczone od przyznawanej tej rodzinie pomocy pieniężnej, a także od świadczeń z pomocy społecznej.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwalnia się z opodatkowania przyznaną na podstawie odrębnych przepisów pomoc pieniężną dla rodzin zastępczych, a na podstawie art. art. 21 ust. 1 pkt 24 świadczenia z pomocy społecznej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że wynagrodzenie otrzymywane przez zawodową niespokrewnioną z dzieckiem rodzinę zastępczą nie stanowi pomocy pieniężnej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku dochodowym jak również świadczenia z pomocy społecznej, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 79 tejże ustawy.
Reasumując, wynagrodzenie jakie otrzymuje rodzina pełniąca funkcję zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika