Czy zakup fotela do masażu podlega odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Czy zakup fotela do masażu podlega odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

W dniu 12.05.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pani (...) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a mianowicie czy zakup fotela do masażu podlega odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Analizując stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, iż Pani (...) jest osobą niepełnosprawną, zaliczoną na podstawie Orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności wydanym przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Białymstoku do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Ustalony umiarkowany stopień niepełnosprawności datuje się od września 1999r.

Porady prawne

Wnioskodawca podkreśla, iż stan jego zdrowia ulega pogorszeniu. Gabinety rehabilitacyjne są zlokalizowane w znacznych odległościach, co nie pozwala na systematyczne korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych. W związku z powyższym podjęta została decyzja o zakupie fotela do masażu.

W ocenie wnioskodawcy, spełnione zostały niezbędne warunki przewidziane przepisami prawa do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w przewidzianym zakresie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim podziela stanowisko Pani (...) w wyżej przedstawionej sprawie.

Pani (...) zgodnie z Orzeczeniem o ustaleniu stopnia niepełnosprawności wydanego przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Białymstoku została zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności według ustalonych kodów: R/S. Wobec powyższego wnioskodawca spełnia podstawowy warunek przewidziany przepisami prawa (art. 26 ust. 7d ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), a mianowicie posiada orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach.

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osobie niepełnosprawnej lub podatnikowi na utrzymaniu, którego pozostaje osoba niepełnosprawna przysługuje ulga z tytułu wydatków poniesionych w roku podatkowym na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Katalog wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej został zawarty w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ust. 7a pkt 3 wyżej powołanego art. 26 wśród wydatków na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Właściwym do stwierdzenia czy dane urządzenie, sprzęt czy też narzędzie jest niezbędne w rehabilitacji niepełnosprawności podatnika jest lekarz specjalista.

Pani (...) w związku z wezwaniem organu podatkowego przedłożyła stosowne zaświadczenie od lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej, które potwierdza, iż zakupiony fotel do masażu może być wykorzystywany w rehabilitacji niepełnosprawności.

Stosownie do przepisu art. 7c ww. wymienionego art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość wydatków poniesionych na zakup m.in. sprzętu rehabilitacyjnego ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim podziela stanowisko wnioskodawcy, iż zakupiony fotel do masażu podlega odliczeniu od dochodu podatnika w ramach przewidzianej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi rehabilitacyjnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika