Możliwość odliczenia od podatku dochodowego wydatków poniesionych na 'opłaty za korzystanie z internetu' (...)

Możliwość odliczenia od podatku dochodowego wydatków poniesionych na 'opłaty za korzystanie z internetu' na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głownie wyjaśnia, co następuje:

W myśl art. 27 a ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2004 r., bowiem ustawą z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych <...>, przepis ten został uchylony ), podatek dochodowy należny za rok podatkowy zmniejsza się, jeżeli w danym roku podatnik poniósł wydatki na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą.

Porady prawne
    Tym samym, jak wynika z treści tego przepisu, zakres wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi, wyznaczają 3 grupy rodzajowe:
  1. przyrządy i pomoce naukowe,
  2. programy komputerowe,
  3. wydawnictwa fachowe ( książki, czasopisma ).

Przy czym pierwsza grupa miała jeszcze dodatkowe ograniczenia przedmiotowe, gdyż na mocy ust. 18 ww. art. 27a, właściwy minister określał w drodze rozporządzenia rodzaje przyrządów i pomocy naukowych, których zakup uprawnia do skorzystania z ulgi - do rozliczenia za 2003 rok aktualne jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie określenia rodzajów przyrządów i pomocy naukowych, których zakup uprawnia do odliczenia poniesionych wydatków od podatku dochodowego (Dz. U. Nr 155, poz. 1812 ze zm.).

Ważnym przy tym jest, iż wykaz przyrządów i pomocy naukowych określony w tym rozporządzeniu ma charakter zamknięty i całkowity, co oznacza, że poniesienie wydatków na przyrządy i pomoce naukowe nie ujęte w ww. rozporządzeniu nie daje prawa do skorzystania ze stosownych odliczeń.

Mając na uwadze powyższe ustalenia faktyczne i prawne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głownie stwierdza, iż ?wydatki poniesione na opłaty za korzystanie z Internetu? nie stanowią wydatków, o których mowa jest w ww. art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie stanowią podstawy do zmniejszenia należnego podatku dochodowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika