Syn, który z wykształcenia jest geodetą lecz jeszcze nie posiada uprawnień zawodowych zamierza założyć (...)

Syn, który z wykształcenia jest geodetą lecz jeszcze nie posiada uprawnień zawodowych zamierza założyć firmę geodezyjną. Natomiast ja posiadam takie uprawnienia, zatem czy podpisując dla niego nieodpłatnie dokumenty u mnie wystąpiłby przychód do opodatkowania a u niego koszt uzyskania przychodów.

W nawiązaniu do odpowiedzi udzielonej w myśl art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa Nr US 1/415/04/04/2004 z dnia 1 marca 2004r., na Pana pismo z dnia 10 lutego 2004r. (data wpływu 12 luty 2004r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w związku z pismem Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze Nr 1-2/413/3/04 z dnia 30 marca 2004r., odnośnie wątpliwości czy możliwa jest taka sytuacja, że usługi geodezyjne wykonuje osoba nie mająca uprawnień w tej dziedzinie, a dokumenty podpisuje inna osoba mająca takie uprawnienia oraz po zasięgnięciu opinii wyrażonej pismem Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego we W. Nr GK 0715/7/2004 z dnia 19 kwietnia 2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wschowie w uzupełnieniu udzielonej odpowiedzi informuje, że aby być wykonawcą prac geodezyjnych i kartograficznych wystarczy prowadzić określoną działalność zgodną z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Porady prawne

Nie wystarcza to jednak do kierowania pracami geodezyjnymi i kartograficznymi, ani do sprawowania nad nimi bezpośredniego nadzoru. Do tego niezbędne jest posiadanie uprawnień zawodowych, zgodnie z art. 42 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Zatem, w myśl obowiązujących przepisów, wykonawca prowadzący działalność gospodarczą musi posiadać uprawnienia zawodowe określonej specjalności, lub obowiązany jest zatrudnić kierownika prac, który posiada takie uprawnienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika