Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

8.6.2005

Czy należy potrącić podatek dochodowy od wypłaconej kwoty powyżej 380 zł, jeżeli wypłata przyznanego (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: US-I-415/Po/15/2005

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:US-I-415/Po/15/2005
Autor:Urząd Skarbowy w Łasku
Słowa kluczowe: obowiązek płatnika pobór podatku stypendia zwolnienia przedmiotowe
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy należy potrącić podatek dochodowy od wypłaconej kwoty powyżej 380 zł, jeżeli wypłata przyznanego stypendium następuje łącznie za kilka miesięcy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łasku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w części zapytania dotyczącego - czy należy potrącić podatek dochodowy od wypłaconej kwoty powyżej 380 zł, jeżeli wypłata przyznanego stypendium następuje łącznie za kilka miesięcy ? postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

W dniu 17.05.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek z X, uzupełniony w dniu 24.05.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej stypendiów dla uczniów a mianowicie czy należy potrącić podatek dochodowy od wypłaconej kwoty powyżej 380 zł, jeżeli wypłata przyznanego stypendium następuje łącznie za kilka miesięcy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w miesiącu czerwcu wypłacono stypendium za miesiące styczeń - czerwiec danego roku, w łącznej kwocie 400 zł.

We wniosku przedstawiono swoje stanowisko, zgodnie z którym od kwoty 20 zł., jako różnicy wypłaconego stypendium i kwoty zwolnionej od podatku 380 zł należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, mimo iż wypłata stypendium następuje za kilka miesięcy.

Po przeanalizowaniu zebranego materiału Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łasku informuje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są między innymi stypendia dla uczniów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł. Natomiast z treści art. 21 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż zwolnienie, o którym mowa powyżej stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą stypendium złoży płatnikowi oświadczenie, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz w art. 30a i 30b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Cytowane przepisy stanowią, iż kwota stypendium nieprzekraczającego 380 zł. miesięcznie podlega zwolnieniu pod warunkiem złożenia oświadczenia płatnikowi o treści jak wyżej. Bez znaczenia dla celów podatkowych jest fakt skumulowania wypłaty stypendiów, bowiem podstawę opodatkowania dochodu z tego tytułu stanowi miesięczna kwota przyznanego stypendium, w tym wypadku nieprzekraczająca 380 zł.

Biorąc pod uwagę powyższe, postanowiono, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 3
  • 9
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości Pisz wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska

Porady prawne

  • Podatek od stypendium

    Mój syn za dobre wyniki w nauce w roku akademickim 2004-2005 otrzymywał od października 2005 r. stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie. Wypłata w wysokości 2000 (...)

  • Stypendium a obowiązek złożenia zeznania rocznego

    W 2006 r. otrzymywałem stypendium naukowe na AE od marca do lipca w wysokości 700 zł oraz od października do lutego 2007 w wysokości 550 zł. Czy w rozliczeniu za 2006 (...)

  • Zaliczka tytułu umowy o dzieło

    W 2011 roku wypłaciliśmy osobie fizycznej zaliczkę tytułem umowy o dzieło. Podpisanie umowy, oraz wykonanie i odebranie usługi odbędzie się w 2012 r. Czy w 2011 roku (...)

  • Opodatkowanie środków wypłacanych z ZFŚS

    W jakiej wysokości należy odprowadzić podatek od kwoty 1200 PLN wypłaconej pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wypłata następuje w związku (...)

  • Opodatkowanie "wczasów pod gruszą"

    Czy od kwoty wypłaconej pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na \"wczasy pod gruszą\" należy potrącić, oprócz podatku dochodowego, także składki (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane