Czy podatnik zawierając umowę o dzieło z osobą fizyczną i realizując zobowiązanie wynikające (...)

Czy podatnik zawierając umowę o dzieło z osobą fizyczną i realizując zobowiązanie wynikające z tych umów ze środków finansowych pochodzących z Polsko_amerykańskiej Fundacji Wolności ma obowiązek pobrać zaliczki na podatek dochdowy od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 września 2006r. (wpływ do tut. organu 02.10.2006r.) uzupełnionego w dniu 08.12.2006r. i 18.12.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w. ww. wniosku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w ramach konkursu grantowego ogłaszanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie, Gminny Ośrodek Kultury w X otrzymał środki finansowe na realizację programu 'Czym skorupka za młodu'. Dotacja została przyznana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu 'Równać Szanse 2006'. Z umowy o przyznanie dotacji wynika, iż dotacja udzielona przez fundację pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanej na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu Stanów Zjednoczonych. Gminny Ośrodek Kultury w X zawarł z osobą fizyczną umowę o dzieło, z której wynika, iż wynagrodzenie za wykonane działo będzie wypłacone ze środków pochodzących z dotacji przekazanej placówce na realizację ww. programu. Pismo Strony z dnia 18.12.2006r. potwierdza, iż zakres wykonywanego dzieła pokrywa się z zadaniami programu 'Czym skorupka za młodu'.

Porady prawne

Strona zwraca się z zapytaniem, czy zawierając umowę o dzieło lub umowę zlecenie z osobą fizyczną i realizując zobowiązanie wynikające z tych umów ze środków finansowych pochodzących z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ma obowiązek pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Zdaniem podatnika, jeżeli zobowiązanie wynikające z umowy zostanie uregulowane ze środków finansowych pochodzących z dotacji, to dochody te będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa, co następuje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z powyższego wynika, iż aby dochody były wolne od podatku muszą być spełnione dwie przesłanki:
- dochody muszą być finansowane z bezzwrotnej pomocy zagranicznej
- podatnik uzyskujący takie dochody musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z ww. źródeł.

Zatem, wynagrodzenie otrzymane przez osobę bezpośrednio realizującą cel projektu finansowane z przyznanej dotacji, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Strony w niniejszej sprawie jest prawidłowe

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika