Czy zbycie prawa do lokalu przed 1 stycznia 2007r. w drodze cesji, będzie podstawą do opodatkowania (...)

Czy zbycie prawa do lokalu przed 1 stycznia 2007r. w drodze cesji, będzie podstawą do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, oraz czy wydatkowanie całej lub części kwoty uzyskanej ze zbycia na zakup innej nieruchomości lokalowej spowoduje obowiązek podatkowy ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005. r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3 października 2006 r. (wpływ do tut. organu 6.10.2006r.), w sprawie udzielenia pisemnej. interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz załączonej dokumentacji wynika, iż 28.06.2005 r. została zawarta umowa Nr 21/BB/2005 ze spółką prowadzącą działalność w dziedzinie budownictwa i sprzedaży nieruchomości, o realizację i finansowanie budowy lokalu mieszkalnego. Z niniejszej umowy wynika, iż Spółka zobowiązuje sie do wybudowania nieruchomości- budynku wielorodzinnego, mieszkalnego i do sprzedaży Stronie lokalu o pow. 46,3 m kw. Umowa notarialna ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży lokalu, wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania działki gruntu, ma być zawarta w terminie dziewięćdziesięciu dni od daty wydania przez prezydenta miasta zaświadczenia o samodzielności lokali zgodnie z wymogami ustawy o własności lokali. Cena lokalu płatna jest w ratach, ostatnia rata do dnia 30.12.2006 r. W § 8 niniejszej umowy znajduje się zapis dopuszczający przeniesienie uprawnień przysługujących nabywcy z tytułu przedmiotowej umowy, pod warunkiem uznania przed nowego nabywcę wszelkich ustaleń wynikających z umowy. Strona zamierza zbyć prawo do lokalu wynikające z niniejszej umowy (dokonać cesji praw) jeszcze w tym roku, tj. przed zawarciem umowy sprzedaży lokalu, po cenie wyższej aniżeli cena zapłacona wg umowy.

Porady prawne

Pytanie Strony brzmi, czy zbycie prawa do lokalu przed 1 stycznia 2007 w drodze cesji, będzie podstawą do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, oraz czy wydatkowanie całej lub części kwoty uzyskanej ze zbycia, na zakup innej nieruchomości lokalowej spowoduje obowiązek podatkowy. Strona uważa, iż nie powinna odprowadzać podatku z tego tytułu.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa, co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a,i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku - art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Źródłem przychodu określonym w art. 10 ust. 1 pkt 7 są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) -c).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Z niniejszych przepisów wynika, iż odpłatne zbycie praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 stanowi katalog zamknięty i nie obejmuje swym zakresem przychodów osiągniętych z tytułu przekazania w drodze cesji nakładów wniesionych w związku z budową lokalu mieszkalnego przez dewelopera. Przychód, który powstanie z tytułu odpłatnego zbycia (przeniesienia, cesji) nakładów poniesionych na realizację i finansowanie budowy stanowi zatem przychód o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Zgodnie z art. 18 za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Katalog ten jest więc katalogiem otwartym, do którego należy zaliczyć również przychód, który zostanie osiągnięty przez Stronę z tytułu przeniesienia uprawnień wynikających z zawartej umowy. Z uwagi na to, iż ustawa nie określa szczególnej zasady ustalania dochodu z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7, zastosowanie ma ogólna definicja wynikająca z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z brzmieniem ww. artykułu dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Dochód uzyskany z ww. tytułu podlega opodatkowaniu wg. skali podatkowej określonej w art. 27 ust.1 ustawy i należy go wykazać w zeznaniu podatkowym składanym zgodnie z art.45 ust.6 ustawy , w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpi cesja praw.

W zakresie przeznaczenia przez Stronę całej kwoty uzyskanej ze scedowania uprawnień wynikających z umowy na zakup innej nieruchomości lokalowej należy zauważyć, iż czynność ta w przedstawionym stanie faktycznym nie ma znaczenia dla istnienia bądź nie obowiązku podatkowego. W przedmiotowej sprawie nie występują okoliczności o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy, tzn. nie występuje przedmiot zwolnienia z opodatkowania.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Strony uznaje się za niewłaściwe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika