Czy wspólnota mieszkaniowa może uznać za koszt uzyskania przychodu 2005 r. odpis roczny z tytułu (...)

Czy wspólnota mieszkaniowa może uznać za koszt uzyskania przychodu 2005 r. odpis roczny z tytułu funduszu remontowego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 08.09.2005 r. (data wpływu 15.09.2005 r.), uzupełnionym w dniu 10.10.2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia:


? odmówić uznania za prawidłowe stanowiska Wspólnoty Mieszkaniowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 2005 r. odpisu rocznego z tytułu funduszu remontowego.

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 08.09.2005 r. (data wpływu 15.09.2005 r.), uzupełnionym w dniu 10.10.2005r., Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Szczytnie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny
Przed planowanym remontem w 2007 r. Wspólnota Mieszkaniowa w Szczytnie gromadzi środki finansowe w oparciu o uchwałę na wyodrębnionym rachunku bankowym funduszu remontowego. Wpłaty na fundusz remontowy są przychodem Wspólnoty Mieszkaniowej.Mając na względzie zasadę współmierności w osiąganiu przychodów i ponoszenia kosztów związanych z tymi przychodami Wspólnota Mieszkaniowa zaksięgowała w ciężar kosztów działalności w roku 2005 odpis z tytułu funduszu remontowego w ratach miesięcznych w wysokości określonej uchwałą. Faktury wystawione przez wykonawców robót zmniejszać będą wartość utworzonego funduszu w roku ich wystawienia.

Pytanie Strony:
Czy Wspólnota Mieszkaniowa może uznać na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszt uzyskania przychodu bieżącego roku podatkowego 2005 odpis roczny z tytułu funduszu remontowego... Zdaniem Podatnika za koszt uzyskania przychodu w skali miesiąca uznaje się odpis miesięczny na fundusz remontowy określony w uchwale wspólnoty mieszkaniowej w wysokości 1/12, gdyż taki sposób ujęcia kosztów będzie dotyczył przychodów osiąganych w danym roku podatkowym.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak:
- podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.


Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4m ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., dochody wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty są wolne od podatku dochodowego. Zwolnienie powyższe stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r. zgodnie z ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r., Nr 202, poz.1957, zmiana Dz. U. z 2004 r., Nr 254, poz. 2533).


Natomiast w myśl art. 17 ust. 1b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.


W świetle powyższego odpis roczny z tytułu tworzonego funduszu remontowego w 2005 r. nie jest kosztem uzyskania przychodów 2005 r., natomiast dokonane wpłaty na ten fundusz stanowią dochód wolny od podatku dochodowego, który może być wydatkowany w każdym terminie na cele określone w ww. art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Zatem przedstawione przez Wspólnotę stanowisko w przedmiotowej sprawie w oparciu o wykazany stan faktyczny jest nieprawidłowe, gdyż nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Stosownie do § 1 i 2 art. 14 b ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Strony, natomiast jest wiążąca dla tutejszego organu podatkowego i organu kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Interpretacja powyższa traci również moc w razie zmiany stanu prawnego.


Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie postanowił jak w sentencji.
Na niniejsze postanowienie - stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej - służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Stosownie do art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Ponadto, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 6 pkt 1 i art. 9 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532), w związku ze złożeniem zażalenia, należy wnieść z góry opłatę skarbową w wysokości 5,00 zł od podania i 0,50 zł od każdego załącznika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika