Została zawarta umowa darowizny domu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego. Darowizna została (...)

Została zawarta umowa darowizny domu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego. Darowizna została dokonana przez małżonków będących współwłaścicielami gospodarstwa rolnego wraz z budynkiem mieszkalnym. Jeden z darczyńców dokonał darwoizny w trybie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. Nr 7, poz. 25 ze zm.). Drugi darczyńca dokonał darowizny, by na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskania rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 114, poz. 1191), uzyskać prawo do wypłaty renty strukturalnej.

Wnioskiem 19 listopada 2005 roku / data wpływu do tut. urzędu 28 listopada 2005 roku/ zwróciła się Pani , jako płatnik podatku od spadków i darowizn, do tutejszego organu podatkowego, z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zwolnienia darowizny dokonanej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.).

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że została zawarta umowa darowizny domu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego. Darowizna została dokonana przez małżonków będących współwłaścicielami gospodarstwa rolnego wraz z budynkiem mieszkalnym. Jeden z darczyńców dokonał darowizny w trybie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998r. Nr 7, poz. 25 ze zm.). Drugi darczy#241;ca dokonał darowizny, by na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 114, poz. 1191), uzyskane prawo do wypłaty renty strukturalnej.

Porady prawne

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy informuje, że:

w myśl art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) zwalnia się od podatku nabycie własności i prawa użytkowania wieczystego gospodarstwa rolnego lub jego części wraz z budynkami mieszkalno - gospodarczymi oraz innych praw do takiego gospodarstwa lub jego części, jeżeli umowa zostaje zawarta na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Z opisanej przez Panią sprawy wynika, że dokonano dwóch darowizn: jedną - jedno z małżonków na rzecz obdarowanego - darowizna dokonana przez rolnika ubiegającego się o rentę na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, drugą - drugie z małżonków na rzecz obdarowanego - darowizna dokonana przez rolnika ubiegającego się o rentę strukturalną w trybie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Analiza normatywnej treści powołanych przepisów wskazuje, że postępowanie w sprawie przyznania renty strukturalnej nie jest tożsame z postępowaniem w sprawie przyznania świadczeń na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Tryb przyznawania i finansowania rent strukturalnych odbywa się na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić brak podstaw do kwalifikowania umowy przekazania gospodarstwa rolnego, zawieranej w związku z ubieganiem się o rentę strukturalną jako zwolnienia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 14 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    Zgodnie z § 4 pkt 4 cyt. wyżej rozporządzenia, jednym z warunków uzyskania prawa do renty strukturalnej jest przekazanie gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha. Z dyspozycji § 6 ust. 1 pkt 2 wynika, że warunek ten jest spełniony m.in., jeżeli przekazanie nastąpiło:
  1. przez przeniesienie własności gospodarstwa rolnego w całości na rzecz następcy albo
  2. w celu powiększenia jednego lub kilku gospodarstwa rolnych przez odpłatne lub nieodpłatne przeniesienie własności użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Wobec powyższego, darowizna dokonana przez jednego z darczyńców, który na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nabywa prawo do wypłaty renty bądź emerytury rolniczej podlega zwolnieniu na podstawie przepisu art. 4 ust. 1 pkt 14 powołanej wyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Natomiast, w przypadku darowizny dokonanej przez darczyńcę, który przekazuje część gospodarstwa rolnego wraz z budynkiem mieszkalnym i spełnia warunki do uzyskania renty strukturalnej na podstawie przepisów w/w rozporządzenia Rady Ministrów nie ma zastosowania powołany przez Panią przepis dotyczący zwolnienia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 14 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika