Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

11.1.2006

Została zawarta umowa darowizny domu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego. Darowizna została (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: US I/436-1/2006

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:US I/436-1/2006
Autor:Urząd Skarbowy w Łęczycy
Słowa kluczowe: darowizna gospodarstwo rolne renta renta strukturalna
Kategoria:
Pytanie podatnika:Została zawarta umowa darowizny domu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego. Darowizna została dokonana przez małżonków będących współwłaścicielami gospodarstwa rolnego wraz z budynkiem mieszkalnym. Jeden z darczyńców dokonał darwoizny w trybie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. Nr 7, poz. 25 ze zm.). Drugi darczyńca dokonał darowizny, by na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskania rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 114, poz. 1191), uzyskać prawo do wypłaty renty strukturalnej.

Wnioskiem 19 listopada 2005 roku / data wpływu do tut. urzędu 28 listopada 2005 roku/ zwróciła się Pani , jako płatnik podatku od spadków i darowizn, do tutejszego organu podatkowego, z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zwolnienia darowizny dokonanej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.).

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że została zawarta umowa darowizny domu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego. Darowizna została dokonana przez małżonków będących współwłaścicielami gospodarstwa rolnego wraz z budynkiem mieszkalnym. Jeden z darczyńców dokonał darowizny w trybie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998r. Nr 7, poz. 25 ze zm.). Drugi darczy#241;ca dokonał darowizny, by na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 114, poz. 1191), uzyskane prawo do wypłaty renty strukturalnej.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy informuje, że:

w myśl art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) zwalnia się od podatku nabycie własności i prawa użytkowania wieczystego gospodarstwa rolnego lub jego części wraz z budynkami mieszkalno - gospodarczymi oraz innych praw do takiego gospodarstwa lub jego części, jeżeli umowa zostaje zawarta na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Z opisanej przez Panią sprawy wynika, że dokonano dwóch darowizn: jedną - jedno z małżonków na rzecz obdarowanego - darowizna dokonana przez rolnika ubiegającego się o rentę na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, drugą - drugie z małżonków na rzecz obdarowanego - darowizna dokonana przez rolnika ubiegającego się o rentę strukturalną w trybie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Analiza normatywnej treści powołanych przepisów wskazuje, że postępowanie w sprawie przyznania renty strukturalnej nie jest tożsame z postępowaniem w sprawie przyznania świadczeń na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Tryb przyznawania i finansowania rent strukturalnych odbywa się na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić brak podstaw do kwalifikowania umowy przekazania gospodarstwa rolnego, zawieranej w związku z ubieganiem się o rentę strukturalną jako zwolnienia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 14 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    Zgodnie z § 4 pkt 4 cyt. wyżej rozporządzenia, jednym z warunków uzyskania prawa do renty strukturalnej jest przekazanie gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha. Z dyspozycji § 6 ust. 1 pkt 2 wynika, że warunek ten jest spełniony m.in., jeżeli przekazanie nastąpiło:
  1. przez przeniesienie własności gospodarstwa rolnego w całości na rzecz następcy albo
  2. w celu powiększenia jednego lub kilku gospodarstwa rolnych przez odpłatne lub nieodpłatne przeniesienie własności użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Wobec powyższego, darowizna dokonana przez jednego z darczyńców, który na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nabywa prawo do wypłaty renty bądź emerytury rolniczej podlega zwolnieniu na podstawie przepisu art. 4 ust. 1 pkt 14 powołanej wyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Natomiast, w przypadku darowizny dokonanej przez darczyńcę, który przekazuje część gospodarstwa rolnego wraz z budynkiem mieszkalnym i spełnia warunki do uzyskania renty strukturalnej na podstawie przepisów w/w rozporządzenia Rady Ministrów nie ma zastosowania powołany przez Panią przepis dotyczący zwolnienia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 14 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 8
  • 9
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Rewelacja. Polecam wszystkim.
  • Dagmara

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje za szybka i profesjonalna odpowiedz .Polecam !
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Naprawdę polecam, szybko i sprawnie no i profesjonalnie, bardzo Państwu dziękuję. Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wyczerpującej odpowiedzi. Opinia rzetelna i bardzo pomocna w dalszym działaniu. Polecam korzystanie z e-prawnika.
  • Tomasz

    ocena usługi:

    O.K.
  • wojtek

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za usługę w pełni profesjonalną i uczciwą.Jestem zadowolony.Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu.Polecam was wszystkim.
  • dbj

    ocena usługi:

    Szybko merytorycznie i rzetelnie
  • Arletta

    ocena usługi:

    Szybko, sprawnie, rzetelnie. Polecam
  • Róża

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl odpowiedź udzielona szybko, konkretnie, zrozumiale, polecam każdemu aby kierować tu pytania, na prawdę jest profesjonalizm. Ja dziękuję serdecznie.
  • Rozalia.

    ocena usługi:

    porada prawna była dokładna i wyczerpująca, jestem zadowolona.
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię prawną. Profesjonalna pomoc prawna dodała mi pewności i przekonania w konkretnym działaniu. Polecam pomoc e-prawnika.
  • ewa

    ocena usługi:

    bardzo rzetelna i szczegółowa opinia zdecydowanie polecam korzystanie
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i poradę prawną. Będę korzystać w przyszłości. Polecam.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję.
  • Irena

    ocena usługi:

    Jestem niezwykle zadowolona z bardzo profesjonalnego i terminowego zalatwienia sprawy, z ktora sie zwrocilam do e-prawnikow. Polecam to biuro goraco wszystkim zainteresowanym.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane