Trudność interpretacyjna będąca przedmiotem niniejszego wniosku jest związana z sytuacją, kiedy (...)

Trudność interpretacyjna będąca przedmiotem niniejszego wniosku jest związana z sytuacją, kiedy użytkowanie wieczyste rzeczywiście zostało ustanowione przed 1.05.2004 r, ale zostało następnie zbyte na rzecz kolejnej osoby po dniu 1.05.2004 r. Czy zatem kolejni nabywcy wcześniej ustanowionego prawa użytkowania wieczystego również są zwolnieni z podatku VAT przy dokonywaniu opłaty rocznej?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaczowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.02.2007 r (data wpływu 8.02.2007 r.), złożonego przez Starostę w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawia uznać, stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

W dniu 8.02.2007 r wpłynął do tut. Organu podatkowego wniosek Starosty w sprawie, udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Trudność interpretacyjna będąca przedmiotem niniejszego wniosku jest związana z sytuacją, kiedy użytkowanie wieczyste rzeczywiście zostało ustanowione przed 1.05.2004 r., ale zostało następnie zbyte na rzecz kolejnej osoby po dniu 1.05.2004 r. Czy zatem kolejni nabywcy wcześniej ustanowionego prawa użytkowania wieczystego również są zwolnieni z podatku VAT przy dokonywaniu opłaty rocznej.

Rozstrzygając zagadnienie kwestii opodatkowania opłat rocznych za wieczyste użytkowanie wynikające z zawartych umów przed dniem 1.05.2004 r., należy stwierdzić, że katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został zawarty w art. 5 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Zgodnie z pkt 1 tego przepisu, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega; odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany odpowiednio w art. 7 ustawy. W myśl przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 tejże ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Ustanowienie prawa wieczystego użytkowania następuje poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym pośrednio pomiędzy prawem własności a prawami rzeczowymi. Na podstawie art. 232 § 1 Kodeksu cywilnego grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Przeniesienia gruntu użytkowania wieczystego regulują przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości (art. 234 oraz art. 237 k.c.) Użytkownik wieczysty uiszcza właścicielowi gruntu opłatę przez cały czas użytkowania.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług czynność oddania w użytkowanie wieczyste gruntów należy traktować jako dostawę towarów a nie świadczenie usług. Potwierdzeniem takiej interpretacji jest stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w uchwale z dnia 8.01.2007 r. stwierdził, że opłata roczna z tytułu użytkowania gruntów, ustanowionego i wpisanego do ksiąg wieczystych przed 1.05.2004 r., nie zawiera podatku VAT, ani też nie powinna być o niego powiększana.

W związku z powyższym, iż użytkowanie wieczyste nieruchomości jest dostawą towarów, to obowiązek podatkowy dla użytkownika wieczystego ustanowionego przed 1.05.2004 r. powstał w momencie wydania towaru. W okresie tym czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Sposób regulowania i termin dokonywanych opłat za użytkowanie wieczyste nie ma wpływu na obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.


Referencje

I FPS 1/06, uchwała składu 7 sędziów NSA

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika