Czy dochody uzyskane przez wspólnoty z tytułu opłat za teren pod dodatkową komórką lub garażem, (...)

  1. Czy dochody uzyskane przez wspólnoty z tytułu opłat za teren pod dodatkową komórką lub garażem, postawionych przez właścicieli lub lokatorów danej posesji na terenie wspólnoty, które wspólnota wykorzystywała na utrzymanie tych zasobów są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r. ?
  2. Czy dochody uzyskane z reklamy zawieszonej na budynku wspólnoty, które zgodnie z uchwałą wspólnoty przeznaczone są na zwiększenie funduszu remontowego wspólnoty są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r. ?
  3. Czy dochody z dzierżawy gruntu pod pawilonem handlowym przeznaczone na zwiększenie wysokości funduszu remontowego wspólnoty zgodnie z uchwałą wspólnoty są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r. ?

Na podstawie przepisów art. 14a, art. 216 par. 1 oraz art. 217 par. 1 i par. 2 ustawy z dnia 19.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.01.2007 r. (wpływ w dniu 24.01.2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 06.02.2007 r. (wpływ w dniu 07.02.2007 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w poniższych kwestiach:

1. Czy dochody uzyskane przez wspólnoty z tytułu opłat za teren pod dodatkową komórką lub garażem, postawionych przez właścicieli lub lokatorów danej posesji na terenie wspólnoty, które wspólnota wykorzystywała na utrzymanie tych zasobów są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r.

2. Czy dochody uzyskane z reklamy zawieszonej na budynku wspólnoty, które zgodnie z uchwałą wspólnoty przeznaczone są na zwiększenie funduszu remontowego wspólnoty są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r.

3. Czy dochody z dzierżawy gruntu pod pawilonem handlowym przeznaczone na zwiększenie wysokości funduszu remontowego wspólnoty zgodnie z uchwałą wspólnoty są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r.

? uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione w złożonym wniosku.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:

Przedsiębiorstwo Komunalne Gminy K. Sp. z o.o. jako Zarządca wspólnot mieszkaniowych na terenie miasta K. wnioskiem z dnia 23.01.2007 r. (uzupełnionym pismem z dnia 06.02.2007 r.) wystąpiło do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w poniższych kwestiach:

1. Czy dochody uzyskane przez wspólnoty z tytułu opłat za teren pod dodatkową komórką lub garażem, postawionych przez właścicieli lub lokatorów danej posesji na terenie wspólnoty, które wspólnota wykorzystywała na utrzymanie tych zasobów są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r.

2. Czy dochody uzyskane z reklamy zawieszonej na budynku wspólnoty, które zgodnie z uchwałą wspólnoty przeznaczone są na zwiększenie funduszu remontowego wspólnoty są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r.

3. Czy dochody z dzierżawy gruntu pod pawilonem handlowym przeznaczone na zwiększenie wysokości funduszu remontowego wspólnoty zgodnie z uchwałą wspólnoty są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r.

Podatnik reprezentuje stanowisko, iż w oparciu o przepisy art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

ad. 1. Dochody wspólnoty uzyskane z opłat najemców i współwłaścicieli przebywających na danej posesji za korzystanie z dodatkowej komórki przez nich wybudowanych na terenie wspólnoty to dochody uzyskane ze źródeł gospodarowania zasobami mieszkaniowymi i nie podlegają ? w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? opodatkowaniu tym podatkiem.

ad. 2. Dochody uzyskane z reklamy zawieszonej na budynku wspólnoty są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r.

ad. 3. Dochody z dzierżawy gruntu pod pawilonem handlowym przeznaczone na zwiększenie funduszu remontowego wspólnoty są także opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r.

Po przeanalizowaniu opisanego wyżej stanu faktycznego i obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje stanowisko strony za prawidłowe.

Porady prawne



W świetle przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach stwierdza, co następuje:

Działalność wspólnoty mieszkaniowej w zarządzaniu nieruchomością wiąże się z osiąganiem przychodów i ponoszeniem kosztów z tego tytułu. Zasadniczym źródłem przychodów są zaliczki wnoszone przez jej członków w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu. Dodatkowym źródłem przychodów z nieruchomości wspólnej mogą być również inne przychody z nieruchomości wspólnej. Do tej kategorii przychodów można zaliczyć m. in.:

- przychody z najmu (dzierżawy) wspólnych części nieruchomości, np. miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej,
- przychody z tytułu odsetek od środków na rachunku bankowym wspólnoty,
- przychody ze sprzedaży składników majątku wspólnoty mieszkaniowej,
- opłaty za zamieszczenie reklam na budynku wspólnoty,
- odszkodowania z tytułu ubezpieczeń majątkowych.

Przychody gromadzone przez wspólnotę mieszkaniową są przeznaczane na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Do kosztów tych w szczególności zaliczają się:

- wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
- opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
- ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
- wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
- wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Obowiązek podatkowy w odniesieniu do wspólnoty mieszkaniowej powstanie, o ile wspólnota ta osiągnie dochód stanowiący nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania.

Do końca 2006 r. obowiązywał przepis art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w oparciu o który, dochód osiągnięty przez wspólnotę mieszkaniową ? bez względu na źródło jego uzyskania ? był wolny od podatku w takiej części, w jakiej przeznaczony został na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowany na rzecz członków wspólnoty.

Natomiast z dniem 01.01.2007 r., przepisem art. 1 pkt 18 lit. a) tiret czwarte ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589), został dodany do art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ? pkt 44, w brzmieniu: ?wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi?.

Powyższe oznacza, iż zwolnione są jedynie te dochody, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. Wyłączone z dochodów wolnych od podatku zostały jednak dochody uzyskane z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas, gdy takie dochody zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 cytowanej ustawy podatkowej, składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty.

Przez ?zasoby mieszkaniowe? należy rozumieć:

1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:

- dźwigi osobowe i towarowe,
- aparaty do wymiany ciepła,
- kotłownie i hydrofornie wbudowane,
- klatki schodowe,
- strychy, piwnice, komórki,
- garaże,

2.

pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:

- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,

3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak:

- zbiorniki ? doły gnilne, szamba,
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.),
- budowle komunikacyjne takie jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) pobierane od lokatorów oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (odpowiednio art. 12 i art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Uzyskany z tego tytułu dochód, zgodnie z cytowanym wcześniej art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie wolny od podatku jeśli tylko zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Dochód osiągnięty przez Wspólnotę z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, np. z wynajmu lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej, z odsetek czy też odszkodowań, podlegać będzie opodatkowaniu i to bez względu na cel, na jaki zostanie przeznaczony.

Oceniając zatem przedstawiony przez Przedsiębiorstwo Komunalne Gminy K. stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach podziela stanowisko jednostki zaprezentowane we wniosku Strony z dnia 25.01.2007 r.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b par. 1 i par. 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika