Spółka z o.o. prowadząca działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zwraca się z (...)

Spółka z o.o. prowadząca działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zwraca się z zapytaniem, czy poniesione przez Spółkę koszty ogólnozakładowe, koszty sprzedaży, koszty finansowe i pozostałe koszty operacyjne są kosztami poniesionymi w związku z działalnością 'strefową'?

Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 31.03.2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje co następuje:

Z zapytania podatnika wynika, że prowadzi on działalność gospodarczą w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, na podstawie zezwolenia wydanego w 2000 r. Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii zakwalifikowania niżej wymienionych kosztów do kosztów ponoszonych na terenie strefy:

  • koszty ogólnozakładowe: płace pracowników, zarządu i administracji, usługi za ochronę i dozór obiektu, amortyzacja i ubezpieczenie części biurowej budynku, koszty reprezentacji i reklamy, delegacje, opłaty administracyjne itp.,
  • koszty sprzedaży: koszty działu marketingu,
  • koszty finansowe: odsetki od kredytu, odsetki wobec kontrahentów, różnice kursowe,
  • pozostałe koszty operacyjne: odpisy aktualizujące zapasy wyrobów do ceny możliwej do uzyskania, amortyzacja środków trwałych nabytych po oddaniu inwestycji.

Podstawę do korzystania przez przedsiębiorcę ze zwolnień od podatku, oprócz innych warunków, stanowi zezwolenie, które określa przedmiot i warunki działalności gospodarczej, która ma być prowadzona przez przedsiębiorcę na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15.04.1997 r. w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 46, poz. 289 ze zm.) zwolnienie przysługuje wyłącznie z tytułu działalności prowadzonej na terenie strefy.

Zezwolenie określa zakres przedmiotowy działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy, oznacza to, że tylko dochód z tej działalności podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego. Zatem, jeżeli zezwolenie wymienia, iż przedmiotem działalności jest produkcja określonych wyrobów i świadczenie określonych usług, to oznacza, że tylko dochód z tej działalności gospodarczej podlegać może zwolnieniu od podatku dochodowego.

Zaliczenie poniesionych przez Spółkę kosztów do kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością gospodarczą określoną w zezwoleniu, jest możliwe jedynie w przypadku, gdy wynikiem tej działalności jest powstanie ?wyrobu wytworzonego na terenie strefy? lub ?usługi wykonanej na terenie strefy?. Przy obliczaniu wartości materiałów wytworzonych na terenie strefy i usług wykonanych na jej terenie, włącza się między innymi następujące elementy:

  1. koszty robocizny wraz z pochodnymi przypadające na pracowników zatrudnionych w strefie,
  2. odpisy amortyzacyjne od składników majątku trwałego wykorzystywanego w prowadzonej działalności na terenie strefy,
  3. kwoty zapłacone za zakupione towary, usługi, materiały (składniki, surowce, komponenty, części) od podmiotów prowadzących działalność na terenie strefy,
  4. koszty usług, jeżeli usługi te były świadczone na terytorium strefy; dotyczy to również usług prowadzonych na terenie strefy przez podmioty, których siedziba znajduje się poza strefą. Do kosztów tych należą: wydatki poniesione w związku z dostawą mediów (energia elektryczna, woda, gaz), odprowadzanie ścieków i odpadów, opłaty za korzystanie ze środowiska, koszty telekomunikacji, usług pocztowych i kurierskich, opłaty za korzystanie z sieci komputerowych, koszty usług prawnych, doradczych, usług w zakresie księgowości i audytu, koszty usług finansowych nabywanych na potrzeby przedsięwzięcia prowadzonego w strefie ? jeżeli usługi te są ściśle związane z prowadzonym przez przedsiębiorcę w strefie przedsięwzięciem (pismo Ministerstwa Finansów z dnia 10.01.2002 r., znak: PB4/UD-8214-14769-460/01).

Co do różnic kursowych wpływających na przychód i koszt uzyskania przychodu ? nie stanowią one odrębnego źródła przychodu od działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i jako takie również korzystają ze zwolnienia.

Tak więc koszty wymienione przez Spółkę należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, związanych z działalnością gospodarczą, określoną w zezwoleniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika