Czy w świetle § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących, (...)

Czy w świetle § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących, sprzedaż telefonów komórkowych na rzecz pracowników jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 4 pkt 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.06.2007 r. (Dz .U. Nr 116, poz. 804) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 29.05.2007 r. znak: ZS/SK/150/2007 postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 29.05.2007 r. wpłynął do tut. organu wniosek H. Sp. z o.o. z siedzibą w S. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. H. Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą od 1996 roku. Na podstawie § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.06.2006 r. w sprawie kas rejestrujących Spółka korzysta ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej ponieważ jej obroty z prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w 2006 r. kwoty 40.000 zł. W chwili obecnej Spółka ma zamiar dokonywać sprzedaży telefonów komórkowych będących jej środkami trwałymi na rzecz swoich pracowników.

Porady prawne

Czy w świetle § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.) sprzedaż telefonów komórkowych na rzecz pracowników jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej? Zdaniem H. Sp. z o.o. w przedmiotowej sprawie Spółka ma obowiązek ewidencjonować sprzedaż telefonów komórkowych na rzecz swoich pracowników przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie, o którym mowa w § 2 i 3 ww. rozporządzenia nie ma zastosowania do obrotów, o których mowa w § 4.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień, które określone zostały w § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących zmienionego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25.06.2007 r. (Dz. U. Nr 116, poz. 804).

Dokonując analizy stanu faktycznego i obowiązujących w tym obszarze przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że podatnik może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej do 31.12.2007 r. (§ 3 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia). Natomiast zgodnie z § 4 cytowanego rozporządzenia zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz w § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów: do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego; przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów , o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia; przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami; przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWIU 34.

10.1), nadwozi pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3), przy dostawie sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (ex PKWiU 32) oraz sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (ex PKWiU 33.40.3); przy dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy; przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży; przy dostawie wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki i domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU.

Jak wynika z powyższego w przypadku Spółki zastosowanie ma przepis § 4 pkt 5a cytowanego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Oznacza to, iż bez względu na wysokość osiągniętych obrotów z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych z chwilą rozpoczęcia sprzedaży telefonów komórkowych na rzecz swoich pracowników Spółka obowiązana jest ewidencjonować obroty z tego tytułu oraz sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kasy rejestrującej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika