Czy w przypadku sprzedaży pensjonatu wraz wyposażeniem oraz gruntem przysługiwać będzie zwolnienie (...)

Czy w przypadku sprzedaży pensjonatu wraz wyposażeniem oraz gruntem przysługiwać będzie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 25 listopada 2005 roku, do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wpłynął wniosek Biura Podróży o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego do sprzedaży budynku pensjonatu wraz z gruntem i jego wyposażeniem. Wniosek ten uzupełniono pismami złożonymi w dniach 23 grudnia 2005 roku i 18 stycznia 2006 roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego, wynika iż Spółka planuje sprzedaż części majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności. Przedmiotem dostawy ma być budynek pensjonatu zakupiony w roku 1996 na potrzeby prowadzonej działalności przez Biuro Podróży. W chwili zakupu grunt wraz ze znajdującym się na nim budynkiem i jego wyposażeniem stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa i nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. W roku 2002 dokupiono przylegającą do tej nieruchomości niezabudowaną działkę o pow. 460 m#178;, która ma być także przedmiotem powyższej dostawy. Pensjonat został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Spółki i podlegał amortyzacji. W trakcie użytkowania obiektu wydatki poniesione na jego ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym nie stanowiły 30% wartości początkowej. W tym czasie Spółka dokonywała także zakupów związanych głównie z wymianą zużytego wyposażenia (tj. tapczany, odkurzacze, lodówki), które nie zwiększały wartości środka trwałego. Z tytułu zakupu elementów wyposażenia w trakcie użytkowania przedmiotowego obiektu Spółka korzystała z odliczeń podatku naliczonego. Wyposażenie to ma być także przedmiotem powyższej dostawy.

Zdaniem Spółki sprzedaż opisanej nieruchomości jako całości, w tym również wyposażenia zakupionego w trakcie jej użytkowania jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług i wartość tej transakcji nie powinna być uwzględniana przy ustalaniu proporcji sprzedaży za rok 2004r.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego zawartego we wniosku Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego niniejszym wyjaśnia:Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towar w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o podatku VAT rozumie się także budynki, budowle i ich części oraz grunty. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 przywołanej ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 i 2 tej ustawy przez towary używane rozumie się budynki, budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Stosownie natomiast do treści art. 43 ust. 6 cyt. ustawy, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy budynków i budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji lub w trakcie użytkowania, wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że wyłączenie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 6 nie znajduje w przedmiotowej sprawie zastosowania.

W związku z tym, iż zakup budynku pensjonatu wraz z jego pierwotnym wyposażeniem nie był opodatkowany podatkiem od towarów w usług, zgodnie z wyżej powołanym przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa tych towarów może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W myśl przepisów art. 29 ust. 5 w/w ustawy o podatku VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż co do zasady dostawa gruntu podlega opodatkowaniu według takiej samej stawki podatku VAT, jaką opodatkowana jest dostawa budynku lub budowli na nim posadowionych. Zatem także dostawa gruntów, na których jest posadowiony pensjonat, korzystać będzie w tym przypadku ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Zwolnienie to nie będzie miało jednak zastosowania do towarów (wyposażenia) zakupionych w tracie użytkowania obiektu, z tytułu zakupu których przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego. Towary te będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według odpowiednich stawek uzależnionych od przedmiotu transakcji. Dlatego też Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Ponadto tutejszy organ informuje, iż zgodnie z art. 90 ust. 5 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług do obrotu, o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności oraz obrotu z transakcji dotyczących nieruchomości.

Tutejszy organ informuje, iż niniejsza interpretacja:

  • odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego,
  • nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika