Podatnik wnosi zapytanie dot. połączenia spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, (...)

Podatnik wnosi zapytanie dot. połączenia spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, tj. połączenia podmiotów poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą. W szczególności pytanie dotyczy możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów odsetek naliczonych od pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejętą, a zapłaconych przez spółkę przejmującą.

Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 22g ww. ustawy pkt 17 środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500,- zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania.

Porady prawne

Wydatki poniesione na środek trwały, które spełniają ww. warunki kwalifikuje się jako ulepszenie i tym samym nie uważa się ich na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy za koszty uzyskania przychodów lecz powiększają one wartość początkową środka i stanowią podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

W związku z powyższym zamontowana przez Pana instalacja gazowa do samochodu osobowego typu DAEWOO LEGANZA, który jest środkiem trwałym w działalności gospodarczej, a której koszt wyniósł 2.300,01 zł stanowi koszt uzyskania przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika