Czy z tytułu czynności zawarcia umowy pożyczki na rzecz spółki z o.o., która jest podatnikiem VAT, (...)

Czy z tytułu czynności zawarcia umowy pożyczki na rzecz spółki z o.o., która jest podatnikiem VAT, powstaje obowiązek podatkoway w podatku od czynności cywilnoprawnych ?

Wnioskiem z dnia 26.10.2005 r. Spółka ... zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399) w przedmiocie powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy pożyczki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 06.09.2005 Spółka/pożyczkobiorca/ zawarła umowę pożyczki z firmą ... z siedzibą na Cyprze. Zgodnie z umową, spłata pożyczki ma nastąpić w terminie do 10.09.2006r...
Podmiot udzielający pożyczki nie jest wspólnikiem Spółki ..., przedmiotem działalności jest m.in udzielanie pożyczek.
Pytanie Spółki brzmi :
- czy z tytułu wykonywania czynności opisanych w stanie faktycznym tj. zawarcia umowy pożyczki, jej otrzymanie, spłaty należności głównej oraz odsetek powstanie po stronie Spółki (pożyczkobiorcy) obowiązek podatkowy w podatku VAT lub podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Spółki (pożyczkobiorcy ) z tytułu zawarcia przedmiotowej umowy pożyczki nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż jest ona zwolniona z podatku VAT z tytułu zawarcia tej umowy pożyczki.
W przedstawionym wniosku wnioskujący wskazuje iż są to usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji J posiadające oznaczenie PKW.U 65-67

Tutejszy Organ podatkowy uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy ww. o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.Jednocześnie zgodnie z treścią art. 2 pkt 4 w/w ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne - jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części lub prawo użytkowania wieczystego.

W postanowieniu w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Nr.USIV/443-57/05 z dnia 25.01.2006r. wydanym przez tutejszy Organ podatkowy w powyższej sprawie została rozpatrzona kwestia związana z opodatkowaniem podatkiem VAT zawartych przez spółkę umowy pożyczki. Z powyższego postanowienia wynika że czynności pożyczki w opisanej sytuacji przez Spółkę korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Na tej podstawie należy uznać iż czynność zawarcia umowy pożyczki przez Spółkę na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie podlegała wyłączeniu z tego podatku.

Niezależnie od powyższego, mając na uwadze zawarte w postanowieniach umowy, pod lit. A, kryterium celowe, tj. przeznaczenie pożyczki na rozszerzenie bieżącej działalności spółki, przedmiotowa umowa pożyczki będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 9 pkt 10 l.g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pod warunkiem spełnienia przesłanek określonych w tym przepisie, tj. wykorzystanie środków finansowych pochodzących z pożyczki na wydatki bezpośrednio związane z przedmiotem działalności w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika