W sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług składek członkowskich wpłacanych przez członków (...)

W sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług składek członkowskich wpłacanych przez członków Stowarzyszenia.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05-08-2005 r, uzupełnionego pismami z dnia 29-08-2005r, z 03-10-2005 r oraz z dnia 03-11-2005 r o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług składek członkowskich wpłacanych przez członków Stowarzyszenia - uznaje stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Stowarzyszenie zrzesza dobrowolnie członków posiadających uprawnienia do wykonywania opinii technicznych. Członkowie Stowarzyszenia zgodnie ze statutem wpłacają co miesiąc składki członkowskie. 46% składek przekazywane jest, zgodnie z uchwałą Rady Naczelnej Stowarzyszenia w Warszawie, dla Stowarzyszenia w Warszawie na działalność statutową. Pozostała część składek pozostaje w dyspozycji Wnioskodawcy i przeznaczona jest na utrzymanie lokalu oraz na działalność statutową Stowarzyszenia.

Działalność statutowa Stowarzyszenia obejmuje:
- organizowanie konferencji naukowo-technicznych (PKWiU 91.12.10),
- organizowanie szkoleń o tematyce związanej z techniką motoryzacyjną i ruchem drogowym (PKWiU 80.42.20),
- szkolenie i doskonalenie zawodowe w dziedzinach związanych z motoryzacją (PKWiU 91.12.10),
- działania na rzecz ochrony środowiska i ekologii (PKWiU 91.12.10),
- inicjowanie rozwiązań legislacyjnych służących poprawieniu stanu bezpieczeństwa drogowego (PKWiU 91.12.10),
- zapewnienie opieki prawnej rzeczoznawcom w ramach obowiązującego statutu(PKWiU 91.12.10).

Składki członkowskie wpłacane przez członków nie są bezpośrednio związane z konkretną usługą świadczoną na rzecz członków Stowarzyszenia. Składki członkowskie są przychodem zwolnionym z podatku dochodowego.

Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania opinii technicznych na rzecz różnych odbiorców (zakłady ubezpieczeń, sądy, instytucje, osoby fizyczne) i jest to działalność opodatkowana 22 % stawką VAT.

Wnioskodawca zwrócił się o interpretację - czy składki członkowskie mieszczą się w pojęciu świadczenia usług, czy są poza podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Jednostki składki członkowskie wpłacane przez członków Stowarzyszenia są poza podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie są towarem jak również nie są usługą.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m.in., przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust.

1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

W świetle tych przepisów dla rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii ważne jest jakie Wnioskodawca świadczy usługi (lub dostarcza towary), na rzecz członków Stowarzyszenia, a nie sposób finansowania tych czynności.

Z pewnością składki członkowskie przeznaczone na utrzymanie lokalu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe) zaklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 91 - jako wymienione w poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy, są zwolnione od podatku od towarów i usług. Usługi w zakresie edukacji zaklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 80 - jako wymienione w poz. 7 załącznika nr 4, na podstawie cytowanego wyżej przepisu, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zatem świadczone przez Stowarzyszenie na rzecz członków usługi statutowe i usługi edukacyjne, finansowane ze składek członkowskich, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zatem tut. Organ nie podziela stanowiska Wnioskodawcy w tym zakresie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika