Czy wniesienie aportu do spółki cywilnej z dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej podlega (...)

Czy wniesienie aportu do spółki cywilnej z dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnej ?

W dniu 5.10.2006 r. do tut organu wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), w przedmiocie powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy spółki cywilnej i wniesienia do niej wkładu niepieniężnego (aportu).

W złożonym wniosku wnioskodawca przedstawił stan faktyczny iż prowadzi działalność gospodarczą- ' usługi transportowe'. Zamierza utworzyć spółkę cywilną z żoną do której, z dotychczas prowadzonej działalności,będzie wniesiony wkład niepieniężny w postaci środków trwałych (samochody komputery, budynek biurowy).

Pytanie wnioskodawcy brzmi - czy taki aport jest obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ocenie podatnika wniesienie aportu niepieniężnego do spółki cywilnej w przedstawionym stanie faktycznym, nie jest obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych, uzasadnieniem tego zwolnienia jest uregulowane w par 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 90 ze zm.)- zwolnienie przedmiotowe z podatku od towarów i usług aportów ( wkładów niepieniężnych) wnoszonych do spółek.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku po przeanalizowaniu stanu faktycznego, uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.
Ustawa z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zm.) określa zdarzenia z którymi wiąże powstanie obowiązku podatkowego w tym podatku.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.'K' pkt 2 oraz art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych- podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie) i ich zmiany - jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania, przy czym za zmianę umowy spółki uważa się przy spółce osobowej wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego.Umowa spółki jest samodzielnym zdarzeniem prawnym objętym zakresem przedmiotowym ustawy o pcc.

Zgodnie z par 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. - zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aport) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.W myśl art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych- podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tych czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług których przedmiotem są nieruchomości lub ich części, prawo użytkowania wieczystego.

Skoro przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa spółki i zmiana umowy spółki to bez znaczenia jest w jakiej formie wniesiono wkład - pieniężnej czy niepieniężnej.
Jakkolwiek par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. reguluje zwolnienie wkładów niepieniężnych(aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, to zawarcie umowy spółki lub zmiana jest zdarzeniem obojętnym w świetle regulacji ustawy o podatku VAT (gdyż nie jest to odpłatna dostawa towarów ani odpłatne świadczenie usług).Z tego względu fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółki pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
W odniesieniu do tych czynności analizowane wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie mogło znaleźć zastosowania, pomimo iż rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w par. 8 ust. 1 pkt 6 zwalnia od podatku wkłady niepieniężne (aport) wnoszone do spółek.

Reasumując zawarcie lub zmiana umowy spółki cywilnej a nie wykonanie w ramach tych czynności obowiązku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do majątku spółki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit 'k'pkt 2 ust. 3, art. 6 ust. 1 pkt 8, art. 7 ust. 2 pkt 9 tej ustawy.

W stanie faktycznym niniejszej sprawy, zgodnie z art. 10 ustawy o pcc, podatnicy po dokonaniu czynności są obowiązani złożyć bez wezwania organu podatkowego deklaracji PCC-1 oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika