Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, wydatki ponoszone na naukę języka obcego stanowią (...)

Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, wydatki ponoszone na naukę języka obcego stanowią koszt uzyskania przychodów?

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590)Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 29.06.2007 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej wydatków ponoszonych na naukę języków obcych, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 29.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, wniesione przed dniem wejścia w życie tej ustawy, podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie tejże ustawy.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r., stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą (wykonywanie projektów budowlanych), a to wymaga pozyskiwania wiadomości. Zauważa Pan, iż obecnie w polskich czasopismach technicznych pojawiają się artykuły w języku angielskim, a nieznajomość języka uniemożliwia poznanie ich treści. Ponadto nie można uczestniczyć w konferencjach naukowych, ponieważ językiem komunikacyjnym jest język angielski lub niemiecki (jeśli odbywa się to na terytorium Niemiec), a Dolnośląska Izba Inżynierów Budownictwa organizuje takie wyjazdy. Mając na uwadze powyższe, kieruje Pan pytanie czy można zaliczyć do kosztów działalności wydatki ponoszone na naukę języków obcych.
Pana zdaniem, poznanie języka obcego jest niezbędne, bowiem pozyskiwane dzięki temu wiadomości są wykorzystywane przy wykonywaniu projektów budowlanych, zatem wydatki na jego naukę można zaliczyć do kosztów.

Porady prawne

Naczelnik tutejszego urzędu, po przeanalizowaniu przedstawionych przez Pana sytuacji, informuje:
Podstawą materialnoprawną rozstrzygnięcia jest art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowiący, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Wskazany art. 23 ww. ustawy zawiera katalog wydatków definitywnie wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów oraz wydatków, co do których istnieją szczególne uregulowania. Wydatki poniesione na opłacenie nauki języka obcego, z definicji nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.
Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, należy ocenić jego związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwością osiągnięcia przychodów lub przynajmniej zabezpieczeniem źródeł przychodów.
Należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku zatem spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:
? pośrednio istnieje związek pomiędzy poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu,
? wydatki tego rodzaju nie zostały wymienione w art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
zatem nie ma przeszkód by wydatek ten uznać za koszt uzyskania przychodów.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz regulacje prawne w tym zakresie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, iż stanowisko Pana opisane we wniosku jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe dla Pana organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika