określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych od przychodów (...)

określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych od przychodów uzyskanych z przejęcia przez Organizację Odzysku obowiązku odzysku i recyklingu od przedsiębiorców

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka jest Organizacją Odzysku,która w ramach prowadzenia działalności gospodarczej przejmuje obowiązki odzysku i recyklingu od przedsiębiorców, pobierając za ten obowiązek wynagrodzenie w wysokości ustalonej na podstawie umowy przejęcia obowiązku .

Umowa przejęcia obowiązku przewiduje dwa sposoby rozliczania w/w opłat.:-w formie opłaty zaliczkowej wg danych szacunkowych dotyczących wprowadzonych do obrotu opakowań i produktów z których powstają odpady i na tej podstawie organizacja Odzysku wystawia fakturę VAT w ciągu 7 dni od daty wpływu wpłat zaliczkowych na rachunek .-w dacie złożenia do Marszałka Województwa sprawozdania rocznego ,opartego o rozliczenie rzeczywistych ilości wprowadzonych do obrotu i podlegających odzyskowi i recyklingowi opakowań i produktów ,czyli do 31 marca roku następnego ,wystawiana jest faktura końcowa skorygowana o faktury zaliczkowe.Opłaty wnoszone są na podstawie rzeczywistych danych dotyczących wprowadzonych do obrotu opakowań i produktów, z których powstają odpady.Organizacja Odzysku wystawia przedsiębiorcy fakturę VAT w dacie złożenia oświadczenia ( sprawozdania ) o rzeczywistych ilościach wprowadzonych na rynek do 15 dnia następnego kwartału a za czwarty kwartał w dacie złożenia do Marszałka Województwa sprawozdania do 31 marca roku następnego .Ustalenia powyższe ,dotyczące opłat zaliczkowych i kwartalnych ,wynikają z umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy Organizacją Odzysku a przedsiębiorcą .Zgodnie z ustawą produktową , obowiązek wykonania odzysku i recyklingu jest obowiązkiem rocznym. Przedsiębiorca po zakończeniu okresu rozliczeniowego ,pokrywającego się z rokiem kalendarzowym ,sporządza oświadczenie (sprawozdanie)roczne o rzeczywistych ilościach wprowadzonych na rynek opakowań i produktów i przekazuje je organizacji odzysku.Dopiero na tej podstawie tj. danych wynikających ze sprawozdania Organizacja Odzysku ma możliwość obliczenia wysokości wynagrodzenia za wykonaną usługę i wystawienia faktur VAT. W świetle powyższych faktów ,biorąc pod uwagę art.12 ust.1,ust.3 ust.3a oraz ust.4 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ,spółka przyjęła ze przychodem w podatku dochodowym od osób prawnych w ciągu roku obrotowego są opłaty za rzeczywiste ilości wprowadzonych do obrotu opakowań i produktów ,z których powstają odpady.Natomiast nie są przychodem w rozumieniu w/w przepisów pobrane na poczet umowy zaliczki ,obliczone w stosunku do danych szacunkowych. Jeśli chodzi o rozliczenie roczne pomimo iż dokonuje się go w następnym roku obrotowym, spółka kwalifikuje wynagrodzenie jako przychód roku poprzedniego , czyli tego w którym przedsiębiorcy wprowadzili do obrotu opakowania i produkty i kiedy nastąpił odzysk i recykling odpadów.W ciągu trzech kwartałów spółka za daty przychodu uznaje datę wystawienia faktury na podstawie danych rzeczywistych za dany kwartał .W przypadku czwartego kwartału za datę przychodu spółka uznaje dzień 31 grudnia .Przy rozliczeniu rocznym umów na dane szacunkowe,za datę przychodu spółka również przyjmuje dzień 31 grudnia.

Porady prawne

Dokonując oceny prawnej stanowiska spółki Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myszkowie stwierdza ,że jest ono prawidłowe.Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego wynikające z ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) art. 12 ust. 1 pkt 1 ust. 3, ust. 3a, ust. 4 pkt 1 oraz art. 6 ustawy z dnia 29 września 1994r o rachunkowości ( Dz. U. z 2002r. nr 76 poz 694 ze zm.).Przychodami , co do zasady wyrażonej w art. 12 ust.

1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym również różnice kursowe.Zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.Moment powstania przychodu z tytuły działalności gospodarczej określa art. 12 ust. 3a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym: - wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub-otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach. Jednocześnie art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi zamknięty katalog należności których nie zalicza się do przychodów w szczególności z ust. 4 pkt 1 tego przepisu wynika ,że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Przyporządkowanie poszczególnych przychodów do przychodów z działalności gospodarczej jest istotne w świetle regulacji, która nakazuje opodatkować je kiedy stają się należne (zasada memoriałowa) a więc przed faktycznym otrzymaniem zapłaty.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika