Czy z chwilą dokonania podziału pozostałego po likwidacji spółdzielni majątku (w postaci udziałów (...)

Czy z chwilą dokonania podziału pozostałego po likwidacji spółdzielni majątku (w postaci udziałów w spółce z o.o.) poprzez przydzielenie tych udziałów członkom spółdzielni członkowie ci powinni zapłacić podatek dochodowy?

W odpowiedzi na pismo z dnia 4.02.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 23.02.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, odnośnie opodatkowania przez członków spółdzielni przychodu uzyskanego z chwilą dokonania podziału pozostałego po likwidacji spółdzielni majątku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje, że:

Przychody uzyskane z tytułu podziału majątku zlikwidowanej spółdzielni ustawodawca zaliczył do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Od przychodu uzyskanego przez członków spółdzielni w wyniku podziału majątku po likwidacji spółdzielni (w postaci udziałów w spółce z o.o.) - zgodnie z art. 41 ust. 4 ww. ustawy - spółdzielnia jako płatnik obowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 % uzyskanego przychodu. Spółdzielnia w likwidacji przekazuje kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek ? na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca swojej siedziby, przesyłając równocześnie zbiorczą deklarację PIT-8A (art. 42 ust. 1 ww. ustawy).

Porady prawne

W przedstawionej w piśmie sytuacji, stanowisko pana w powyższej sprawie należy więc uznać za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika