Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku nieodebrania faktury przez (...)

Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku nieodebrania faktury przez nabywcę towaru?

Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Wasze zapytanie z dnia 28.04.2003 r. znak: CB/P/78/04/2003 w sprawie: podatku VAT za dostarczone urządzenia na podstawie wystawionej faktury VAT z dnia 06.02.2003 r. zwróconej bez księgowania Urząd Skarbowy w Olkuszu informuje:

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiąc o przedmiocie, podmiocie i podstawie opodatkowania, obowiązku podatkowym oraz o zasadach wystawiania faktur VAT, czyli o tym wszystkim co decyduje o podatku należnym VAT, zawsze wiążą ten obowiązek z wykonaniem określonej czynności.

Porady prawne

Odbiór faktury ważny jest tylko z punktu widzenia odbiorcy towaru i podatku naliczonego od jego nabycia, podlegającego ewentualnemu odliczeniu od podatku należnego tego odbiorcy.

W sytuacji, gdy adresat odsyła wystawioną fakturę za towar, który jest odebrany protokołem odbioru technicznego powstanie u wystawcy obowiązek wykazania obrotu i podatku należnego wynikającego z tej faktury niezależnie od faktu jej odesłania bez księgowania.

Obowiązek ten wynika z brzmienia kilku przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a mianowicie:
- art. 2 ust. 1, który stanowi, iż opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów,
- art. 6 ust. 1, mówiący, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru,
- art. 15 ust. 1, który stanowi, iż podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku,
- art. 32 ust. 1, który stanowi, iż podatnicy obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów (...)
Zatem obowiązek podatkowy w VAT nie jest związany z momentem zawarcia umowy cywilnoprawnej, lecz z momentem wydania towaru lub wykonania usługi.

Wydanie towaru konkretnemu podmiotowi, który ten towar zamówił, musi pociągać za sobą obowiązek zadeklarowania obrotu i podatku należnego, bez względu na fakt, czy zamawiający dany towar przyjmie fakturę stwierdzającą wydanie tego towaru, czy też taką fakturę odrzuci.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika