Czy w przedstawionym stanie faktycznym wydatki mieszkaniowe mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo (...)

Czy w przedstawionym stanie faktycznym wydatki mieszkaniowe mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo modernizacyjnej w zeznaniu rocznym?

Stosownie do art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia.

Z Pani pisma skierowanego do tut. organu podatkowego oraz przedłożonych dokumentów wynika, iż zamieszkuje Pani wraz z rodziną w budynku mieszkalnym przy ul. Ż w O., którego właściciele wyjechali do N.

W dniu 10.12.1993 r. przez właścicieli nieruchomości zostało Pani udzielone pełnomocnictwo ?do zastąpienia? Państwa U. ?przed sądem i przed innymi instytucjami we wszystkich sprawach osobistych i sprawach dotyczących majątku - zabudowanej parceli (...) Pełnomocnictwo to ?wyklucza wyraźnie sprzedaż i podnajem tego obiektu?. Pełnomocnictwo potwierdza ponadto, że zamieszkuje Pani w domu Państwa U.

Stąd też, w imieniu właścicieli opłaca Pani regularnie do Urzędu Miasta w Olsztynie podatek od nieruchomości. W chwili obecnej udzielający Pani pełnomocnictwa Państwo U. już nie żyją.

Jak wynika z Pani wyjaśnień wniesionych do sprawy w budynku mieszkalnym przy ul. Ż. zamieszkujecie od 1981 r., jednakże do dnia dzisiejszego nie zostały zawarte żadne inne umowy dotyczące ww. nieruchomości zarówno z właścicielami tej nieruchomości, jak też z ich spadkobiercami. Nie nabędziecie Państwo prawa do tej nieruchomości przez ?zasiedzenie?, bowiem są spadkobiercy, którzy nie uregulowali dotąd spraw spadkowych po zmarłych właścicielach.

Ponieważ poniesione zostały przez Panią i męża w 2003 r. znaczne koszty związane z remontem tego budynku mieszkalnego pyta Pani, czy w tak przedstawionym stanie faktycznym wydatki te możecie ująć do odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej w zeznaniu podatkowym?

Na podstawie art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W myśl art. 27a ust. 6 pkt 1 wysokość wydatków poniesionych przez podatnika ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej (...).

Niezbędnym warunkiem do skorzystania z odliczeń jest to, by remontowane, czy modernizowane mieszkanie bądź dom były zajmowane na podstawie tytułu prawnego.

Tytuł prawny do zajmowania budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wynikać może z przepisów prawnych bądź postanowień umownych, a także działań władczych organów administracji publicznej.

Za tytuł prawny uważa się między innymi:

  • prawo własności,
  • figurujący na podatnika (lub jego współmałżonka) przydział mieszkania komunalnego (kwaterunkowego),
  • umowę najmu mieszkania lub domu,
  • przydział mieszkania spółdzielczego lokatorskiego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania nabyte na wolnym rynku, w spadku, w drodze darowizny lub przydziału od spółdzielni,
  • umowę dzierżawy domu,
  • umowę użyczenia,
  • umowę dożywocia,
  • umowę podnajmu.



W tak przedstawionym stanie faktycznym należy przyjąć ,pomimo że ponosicie Państwo wydatki na remont zamieszkiwanego budynku mieszkalnego, to jednak nie został dopełniony jeden z warunków określonych przez ustawodawcę, a mianowicie na chwilę obecną nie dysponujecie Państwo tytułem prawnym do budynku mieszkalnego.

Dokonany przez właścicieli zapis w udzielonym pełnomocnictwie nie jest źródłem powstania stosunku zobowiązaniowego i nie daje Państwu jakichkolwiek uprawnień do omawianego budynku.

Samo zamieszkiwanie (zameldowanie) również nie stanowi tytułu prawnego uprawniającego do dokonywania odliczeń na podstawie dyspozycji art. 27a ust. 1 pkt 1 w/cyt. ustawy w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika