Jak będzie wyglądało wspólne rozliczenie małżonków, gdy jedno z nich wykorzystało już limit (...)

Jak będzie wyglądało wspólne rozliczenie małżonków, gdy jedno z nich wykorzystało już limit dużej ulgi budowlanej przed zawarciem związku małżeńskiego?

Stosownie do art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na pismo z dnia 13.01.2004 r., uprzejmie wyjaśnia.

Z Pani pisma wynika, iż w grudniu 2001 r. rozpoczęła Pani oszczędzanie w kasie mieszkaniowej i dokonywała odliczeń w ramach tzw. ?dużej ulgi budowlanej?. W lutym 2004 r. zawarła Pani związek małżeński. Mąż wykorzystał już przysługujący mu limit powyższej ulgi.

W związku z tym pyta Pani jak będzie wyglądało rozliczenie podatkowe Panii męża?

Porady prawne

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu do 31.12.2001 r. (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być jednak z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a (...).

W oparciu o powyższe składając zeznanie roczne za 2003 r. i 2004 r. zarówno Pani, jak i mąż będziecie zobowiązani do złożenia odrębnych zeznań podatkowych. Składając zeznanie roczne za 2003 r. będzie Pani mogła dokonać odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej w ramach obowiązującego limitu, ponieważ wydatki, które Pani poniosła obejmują okres przed zawarciem związku małżeńskiego. Składając natomiast zeznanie roczne za 2004 r., mimo iż nadal będzie Pani rozliczała się odrębnie z mężem, to w powyższym zeznaniu nie będzie Pani mogła już dokonać odliczeń z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, ponieważ przedmiotowe wydatki będą obejmowały okres po zawarciu związku małżeńskiego, a mąż Pani wykorzystał już przysługujący mu limit tzw. ?dużej ulgi budowlanej?. Stosownie bowiem do art. 27a ust. 8 w/w ustawy wysokość odliczeń od podatku, określona w ust. 3 pkt 1 lit. ?a? i ?b? (limit tzw. ?dużej ulgi budowlanej? i limit oszczędności systematycznie gromadzonych w kasie mieszkaniowej) oraz pkt 2 i 3 (limit nabycia gruntu i trzyletni limit z tytułu tzw. małej ulgi remontowo-modernizacyjnej), dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem, małżonków w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego, w okresie obowiązywania ustawy korzystali z odliczeń na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 (tzw. duża ulga budowlana i remontow oraz oszczędzania w kasie mieszkaniowej), o kwotę dokonanych odliczeń zmniejsza się kwoty odliczeń określone w ust. 1 pkt 1 lit. ?a? i ?b? oraz pkt 2 i 3.

Jak z powyższego wynika limit ulgi jest jeden.

Jednocześnie należy przypomnieć, iż aby nie utracić prawa do ulgi po wycofaniu oszczędności z kasy mieszkaniowej musi Pani wydatkować zgromadzone oszczędności do końca roku, w którym zostaną wycofane, na któryś z celów mieszkaniowych wskazanych w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego... (Dz. U. Nr 133, poz. 654 z późn. zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika