Czy otrzymanie licencji na rozprowadzanie programów telewizyjnych od nadawców zagranicznych będących (...)

Czy otrzymanie licencji na rozprowadzanie programów telewizyjnych od nadawców zagranicznych będących podatnikami państw, członków Unii Europejskiej stwarza po stronie nabywcy obowiązek podatkowy w podatku VAT?
Czy nabycie tych licencji należy wykazywać jako obrót wewnątrzunijny i w związku z tym składać informacje podsumowujące?

W odpowiedzi na pismo z dnia 18.05.2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), informuje:

Z przedłożonego pisma wynika, iż Strona otrzymała licencję na rozprowadzanie programów telewizyjnych od nadawców zagranicznych, będących podatnikiem podatku VAT w państwach ? członkach Unii Europejskiej. Z danych rejestracyjnych będących w posiadaniu tut. Urzędu wynika, że Strona świadczy usługi telewizji kablowej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem?, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Porady prawne

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 i 3 tej ustawy ww. przepis nie stosuje się w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca. W przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 w przypadkach usług sprzedaży praw lub udzielenia licencji i sublicencji świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę ? miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z powyższym otrzymanie przez podatnika podatku VAT świadczącego usługi telewizji kablowej PKWiU 64.20.30, licencji na rozprowadzanie programów telewizyjnych od nadawców zagranicznych stanowi dla tego podatnika import usług i rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT po stronie nabywcy usługi.

Przepis art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 (udzielenie licencji), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Zgodnie z art. 41 ust. 13 powyższej ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, nie wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22 proc., z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Stosownie do art. 86 ust. 1 cyt. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 m.in. kwota podatku należnego od importu usług. W takim przypadku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ? w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od importu usług.

Jeśli chodzi natomiast o składanie informacji podsumowujących, zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, do składania takich informacji zobowiązani są podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE.

Z przedłożonego pisma wynika, iż Strona będzie świadczyć usługi rozprowadzania programów telewizyjnych od nadawców zagranicznych na podstawie otrzymanych licencji. Usługi takie nie są sklasyfikowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ani jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, dlatego też Strona nie jest obowiązana z tego tytułu składać w urzędzie skarbowym informacji podsumowujących.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika