dotyczy poboru zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od wypłacanego stypendium twórczego

dotyczy poboru zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od wypłacanego stypendium twórczego

W odpowiedzi na pismo z dnia 14.11.2003 r. dotyczące informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych w sprawie poboru zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od wypłacanego stypendium twórczego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia:

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane między innymi zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne - od wypłacanych przez nie stypendiów. Zaliczki na podatek od tych przychodów - zgodnie z art. 32 ust. 1 i 3 ww. ustawy - pobierane są zgodnie z obowiązującą skalą podatkową na dany rok, zmniejszając je o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określony w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej (w roku bieżącym jest to kwota 44,17 zł). Zmniejszenie to przysługuje podatnikowi, który przed pierwszą wypłatą złoży płatnikowi zaliczek oświadczenie, w którym stwierdzi, że nie osiąga równocześnie innych dochodów z wyjątkiem określonych w art. 28 i 30 cytowanej ustawy. Na podstawie art. 35 ust. 9 zaliczkę tę zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez płatnika zgodnie z przepisem o powszechnym ubezpieczeniu społecznym.

Porady prawne

W związku z powyższym płatnik, o którym mowa wyżej zgodnie z art. 38 ust. 1 cyt. wyżej ustawy przekazuje kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację wzór PIT-4, która zawiera łączną sumę wypłat dokonanych w danym miesiącu, kwotę potrąconego podatku dochodowego oraz kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nadto płatnik ? zgodnie z art. 39 cyt. ustawy - w terminie do 31.01 roku następującego po roku podatkowym lub jeżeli obowiązek poboru zaliczki ustał w ciągu roku podatkowego ? do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka ? obowiązany jest przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika imienną informację o wysokości dochodu oraz potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także należnego i pobranego podatku na deklaracji wzór PIT-11.

Stypendia wypłacane dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostkę samorządu terytorialnego ? na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b - są wolne od podatku do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł. W przypadku wypłacania stypendium, o którym mowa wyżej płatnik, zgodnie z art. 35 ust. 10 przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązany jest w terminie do dnia 31.01 roku następującego po roku podatkowym sporządzić w trzech egzemplarzach według ustalonego wzoru PIT-8S ? odrębnie dla każdego podatnika informację o wysokości wypłaconego stypendium i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika